Montaż rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne mają za zadanie zabezpieczyć dom przed niesprzyjającą pogodą, niechcianymi spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów, a także przed kradzieżą. O roletach zewnętrznych warto pomyśleć już na etapie projektowania domu, dzięki temu odpowiednio przygotujemy otwory okienne. Oczywiście montaż rolet zewnętrznych w postawionych już budynkach również jest możliwy jednak wymaga on większego nakładu pracy.

Rolety zewnętrzne mają za zadanie zabezpieczyć dom przed niesprzyjającą pogodą, niechcianymi spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów, a także przed kradzieżą. O roletach zewnętrznych warto pomyśleć już na etapie projektowania domu, dzięki temu odpowiednio przygotujemy otwory okienne. Oczywiście montaż rolet zewnętrznych w postawionych już budynkach również jest możliwy jednak wymaga on większego nakładu pracy.

W okresie letnim rolety zewnętrzne skutecznie zapobiegają nadmiernemu nasłonecznieniu i przegrzaniu się pomieszczeń. Z kolei w zimie skutecznie ograniczają utratę ciepła z wnętrza domu i zapobiegają przedostawaniu się zimnego powietrza do wnętrza domu. Rolety chronią również przed hałasem, oświetleniem ulicznym i ciekawskimi spojrzeniami. Rolety zewnętrzne mają również za zadanie utrudnienie włamywaczom wejście do domu. Decydując się na zakup rolet antywłamaniowych, produkowanych ze specjalnych materiałów i mocowanych bezpośrednio do ściany, a nie do izolacji, mamy gwarancję pełnej ochrony przed intruzami. Niestety najwyższej klasy rolety antywłamaniowe nie należą do najtańszych. Alternatywą jest zainstalowanie zwykłych rolet z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak zamki ryglowe, automatyczne rygle blokujące lub wieszaki blokujące, które zwiększą bezpieczeństwo. Istnieją różne rodzaje rolet zewnętrznych dostępnych na rynku i różne metody instalacji. Jak więc wygląda montaż rolet?

Rodzaje rolet zewnętrznych a ich montaż

Rolety zewnętrzne różnią się od siebie materiałami z jakich zostały wykonane oraz rozwiązaniami, co z kolei wpływa na sposób montażu rolety. Poniżej przedstawiamy rodzaje rolet zewnętrznych oraz sposób ich montażu.

Rolety zewnętrzne naokienne – obudowa rolet wykonana jest z PCV. Na tylnej lub dolnej części skrzynki (będącej częścią obudowy) znajduje się pokrywa rewizyjna. Skrzynka ta znajduje się w ramie okiennej i jest przymocowana do okna. Montaż rolet w ramie okiennej nie ma wpływu na wygląd zewnętrzny budynku, dlatego też możemy przeprowadzić go w dowolnym momencie – zarówno w nowo wybudowanym, jak i już użytkowanym domu.

Rolety zewnętrzne natynkowe – obudowa skrzynki wykonana jest z aluminium, a pokrywa rewizyjna znajduje się na jej froncie. Skrzynka może być zamontowana do ściany lub we wnęce okiennej bez konieczności zapewnienia dodatkowego miejsca. Niemniej jednak należy pamiętać, że montaż rolety zewnętrznej we wnęce okiennej ograniczy dopływ światła do okna. Montaż rolety zewnętrznej natynkowej nie ingeruje w elewację, dlatego też tego typu roleta może być zamontowana w każdej chwili.

Rolety zewnętrzne podtynkowe – rolety te posiadają aluminiową obudowę, a otwór egzaminacyjny znajduje się w dolnej części skrzynki, którą umieszcza się w nadprożu w szczelinie okiennej (przed oknem). Montaż rolet podtynkowych nie wpływa na wygląd zewnętrzny, jednak muszą one zostać uwzględnione w projekcie na wczesnym etapie. Z tego powodu ich instalacja może być wykonana tylko w nowo wybudowanych mieszkaniach.

Rolety zewnętrzne RKS – rolety wyróżniają się obudową ceramiczną lub poliuretanową, przy czym pokrywa rewizyjna znajduje się u podstawy skrzynki. Skrzynkę mocuje się do nadproża okna i mimo że elewacja nie jest modyfikowana, ten rodzaj rolet musi być uwzględniony w projekcie domu. Niezbędny jest również pełny montaż.

Montaż rolet zewnętrznych

Montaż rolet zewnętrznych rozpoczyna się od zamocowania profili adaptacyjnych (nad ramą okna lub na nadprożu) oraz prowadnic (na ramie okna lub na ścianie, w zależności od rodzaju rolet). Kolejnym etapem jest osadzenie skrzynki – mocujemy ją do ramy okna, jeśli wybraliśmy rolety naokienne, lub umieszczamy na prowadnicach, jeśli zdecydowaliśmy się na rolety do zabudowy lub elewacyjne. W wywiercony wcześniej otwór wkładamy przewód sterujący lub linkę i montujemy od wewnątrz nawijarkę linki do ściany. Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż rolety elektrycznej zewnętrznej, musimy również przygotować odpowiednią instalację, która zasili silnik rolety. Po ustawieniu rolet zewnętrznych sprawdźmy, czy działają one prawidłowo. W przypadku rolet zewnętrznych nie zapomnijmy też o uszczelnieniu przestrzeni pomiędzy elementami rolety a ścianą zewnętrzną.