Najlepszy odkurzacz centralny – jaki wybrać?

Tradycyjne odkurzacze są stopniowo wypierane przez nowoczesne odkurzacze centralne. W związku z tym, że system centralnego odkurzania wymaga montażu instalacji rurowej w podłodze i ścianach, jest to rozwiązanie, na które warto się zdecydować na etapie budowy domu. Czym wyróżniają się dobre odkurzacze centralne i jak wybrać sprzęt, który posłuży na wiele lat użytkowania?

Jak działają odkurzacze centralne?

System centralnego odkurzania składa się z instalacji rurowej (montowanej w podłodze i ścianach), jednostki centralnej (odkurzacza), węża ssącego i gniazd ssących. Rura ssąca zasysa zanieczyszczenia, które trafiają do instalacji, a następnie do jednostki centralnej, zamontowanej w pomieszczeniu gospodarczym lub piwnicy. W jednostce następuje proces filtracji, podczas którego zanieczyszczenia osadzają się w zbiorniku, a powietrze trafia na zewnątrz budynku. Odkurzacze centralne skutecznie pozbywają się zanieczyszczeń, a dzięki temu, że powietrze z alergenami nie wraca do pomieszczenia, znacznie górują nad odkurzaczami tradycyjnymi. 

Jaki odkurzacz centralny będzie najlepszy?

Najlepsze odkurzacze centralne to takie, które są w pełni dopasowane do potrzeb użytkownika. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

  • maksymalna długość instalacji – powinna być dopasowana do warunków mieszkaniowych,
  • maksymalna liczba gniazd ssących – im większa przestrzeń, tym więcej gniazd (pozwoli to ograniczyć długość rury ssącej, gdyż zbyt długa może być niewygodna w użytkowaniu),
  • moc ssąca – określa siłę i zasięg odkurzacza, dlatego im wyższa moc, tym lepiej,
  • pojemność zbiornika – im większy zbiornik, tym rzadziej trzeba go opróżniać,
  • system filtracji – najlepsze odkurzacze centralne to cykloniczne odkurzacze wodne, które są praktycznie bezobsługowe.

Na jakość, żywotność i komfort użytkowania odkurzacza wpływa również marka urządzenia. Jeśli zależy Ci na jak najniższej cenie, inwestycja może niestety okazać się nieopłacalna. Choć zapłacisz mniej, tani odkurzacz centralny będzie znacznie bardziej narażony na awarie niż dobre odkurzacze centralne od renomowanych producentów. Jeśli już planujesz montaż instalacji, wybierz urządzenie marki polecanej przez użytkowników. Do dobrych producentów odkurzaczy centralnych zaliczamy m.in. Disan, Venton i Enke. 

Jak zwiększyć funkcjonalność odkurzacza centralnego?

Jeśli planujesz zakup odkurzacza centralnego, z pewnością zależy Ci na najwyższej wygodzie. Polecanym rozwiązaniem jest więc system węża chowanego Retraflex, w który można wyposażyć dobre odkurzacze centralne. Taki system chowany jest w ścianie, dzięki czemu nie ma konieczności podłączania węża do gniazda ssącego i organizowania miejsca do przechowywania. Warto o tym pamiętać już na etapie zakupu i szukać sprzedawców, którzy w swojej ofercie mają nie tylko odkurzacze centralne, lecz również węże Retraflex. Jednym z nich jest Comfort System Poznań, firma specjalizująca się w systemach centralnego odkurzania. Sprzedawca prowadzi sklep internetowy, dzięki czemu najlepsze odkurzacze centralne możesz zamówić bez wychodzenia z domu.