Najmodniejsze fototapety do salonu, sypialni

Jeśli wprowadzamy się do nowego mieszkania lub remontujemy dotychczasowe i chcemy dostosować je do swoich gustów oraz potrzeb, przy wystroju ścian warto postawić na fototapetę. Ma ona szereg zalet, a przede wszystkim sprawi, że poczujemy się wspaniale w pomieszczeniach, w jakich na co dzień przebywamy.

Nasz dom jest miejscem, gdzie powinniśmy czuć się dobrze. W salonie, przykładowo, spożywamy rodzinne posiłki, przyjmujemy gości czy też odpoczywamy. Z kolei w sypialni nie tylko śpimy, ale też realizujemy najbardziej osobiste, nieraz intymne formy aktywności; to miejsce prywatne, tylko dla nas. Dlatego też dobrze jest przystroić dom motywami, które poprawiają nasz nastrój, działają na nas kojąco i ogólnie cieszą oko. Znakomitym sposobem aranżacji wnętrz, chociażby salonu czy sypialni, są fototapety.

Fototapeta – dlaczego warto?

Położenie fototapety na ściany – w sypialni bądź salonie, jak również w łazience, kuchni, gabinecie, pokoiku dziecięcym albo jakimkolwiek innym pomieszczeniu – to świetny pomysł z kilku powodów. Rozwiązanie takie pozwoli urozmaicić wizualnie nasze mieszkanie, przez co nie będzie ono wyglądało ponuro czy nudno ani dla nas samych, ani dla osób, które nas odwiedzają. Fototapeta pozwala też na personalizację wystroju; możemy oczywiście wybrać któryś z gotowych motywów, ale też umieścić na tapecie wszystko, czego sobie życzymy. Tak naprawdę, ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Fototapety cechuje wysoka jakość wydruku, dzięki czemu obraz jest bardzo wyraźny i trwały. Druk odbywa się na europejskich materiałach z atestem. Dobór samego materiału zależy od pomieszczenia, które chcemy nią przystroić. Do sypialni i salonu najlepszy jest winyl na flizelinie – odznacza się on delikatną fakturą i jest zmywalny, dzięki czemu bardzo łatwo utrzymać tapetę w czystości. W pokojach dla dzieci dobrze się sprawdza tańsza tapeta papierowa. Natomiast w przypadku łazienki i kuchni optymalnym rozwiązaniem jest tapeta samoprzylepna – bardzo łatwa w montażu.

Fototapeta – jakie są najpopularniejsze motywy?

Jak wspomniano wyżej, to, co znajdzie się na fototapecie, zależy tylko od nas samych. Ostatnio jednak najpopularniejszym motywem graficznym jest las we mgle. Pokonała ona pod tym względem najbardziej dotąd popularne tapety 3D. Świetnie nadaje się on zwłaszcza do sypialni, jako do pomieszczenia, gdzie w największym stopniu jesteśmy sobą, wkładamy niezobowiązujące ubrania, szukamy ukojenia, i gdzie najczęściej nie wpuszczamy gości.

Las, drzewa i ich szum, podobnie jak góry, kojarzą się z wypoczynkiem, relaksem, wycieczkami, wakacjami… Kolor zielony jest przyjemny dla oczu, a na psychikę wypływa kojąco, sam widok zieleni uspokaja. Z kolei, jeśli las, zwłaszcza w górach, otula mgła, powstaje wspaniały, przyjemny i nieco tajemniczy klimat, rodem z baśni, powieści fantasy albo kina przygodowego. Jeżeli zatem zastosujemy fototapetę z motywem lasu we mgle, stworzymy idealną przestrzeń do odpoczynku. W pomieszczeniu – zwłaszcza sypialni – z takim właśnie wystrojem znakomicie rozładujemy stres, odpoczniemy, zrelaksujemy się i nabierzemy sił.

Inną zaletą tego motywu jest to, że taką tapetę łatwo można wkomponować w każdą sypialnię.

Las we mgle nie jest wprawdzie fototapetą w 3D, ale ostry rysunek i fotografia doskonałej jakości nadają temu motywowi wrażenie przestrzenności. Można je dodatkowo zwiększyć, wyostrzając oraz pogłębiając kolory.