Najpiękniejsze trawy ozdobne miskant

Trawy ozdobne miskant robią na nas ogromne wrażenie. Ich uroda jest coraz to bardziej doceniana. Sadzimy je w ogrodach, ponieważ wyglądają niezmiernie atrakcyjnie. Na ogół są mało wymagające, a na dodatek pasują wszędzie.

Jak wyglądają prawy ozdobne?

Trawy ozdobne miskant należą do niezmiernie licznej rodziny Gramineae. Jest to ten sam gatunek co gatunki na zboża uprawne czy też trawniki. Liście ozdobnych traw zachwycają zdecydowanie swoją różnorodnością. Zależnie od samej odmiany mogą one być modre, soczystozielone czy też srebrzyste, a ich źdźbła cienkie albo też szerokie. Są także delikatne niczym włosy dziecięce bądź też sztywne jak tak zwana szczecina futra. Ciekawe odmiany traw ozdobny są nie zawsze osiągnięciem hodowców współczesnych. Uprawiane były w Europie dobrych kilka stuleci temu. Na płótnach flamandzkich mistrzów było widać paskowane liście trzcinowatej mozgi „Picta”. W wiktoriańskich czasach rabaty w ogrodach angielskich były pełne odmian miskantów oraz pampasowych traw. Wyraziste, a przy tym bardzo ascetyczne w formie pokroje ozdobnych traw odpowiadają doskonale estetyce współczesnej. Szczególnie po nie chętnie sięgają projektanci ze Stanów Zjednoczonych, Skandynawii oraz Niemiec.

Trawy należą także do wytrzymałych najbardziej roślin ozdobnych. Mają przeogromne adaptacyjne zdolności oraz niezwykle łatwo się kolonizuję nawet w niegościnnych terenach. Są zaliczane do pionierskich gatunków oraz odsłania się zupełnie naga ziemia. Poza tym znoszą wręcz doskonale suszę oraz łatwo się regenerują. Ich liście nawet rosną po usunięciu wierzchołków. Wszystko za sprawą specjalnej strefy wzrostu, która zlokalizowana jest u ich podstawy. To dlatego nasz trawnik tak szybko odrasta po każdorazowym koszeniu. Puste w środku łodygi rurkowate są niezmiernie wytrzymałe na mechaniczne urazy, nawet mowa tutaj o sponiewieraniu silnym deszczem oraz wiatrem bardzo szybko wracają do pionowej pozycji.

Trawy ozdobne Miskant – kiedy je sadzić?

Okresem najlepszym jeśli chodzi o sadzenie tych traw ozdobnych jest wczesna wiosna. Tuż po tym jak rozmarznie na dobre ziemia i minie totalnie niebezpieczeństwo przymrozków. Na pewno trawom miskant nie przeszkadza słaba ziemia. Co więcej, na takiej ziemi rosną niczym szalone. Dorodne kępy na pewno robią ogromne wrażenie na wszystkich gościach. Nie ma co się dziwić. Smukłe oraz długie liście, a do tego kwiatostany puszyste tychże roślin wprowadzają do naszego ogrodu delikatność, zwiewność, jak i także dodają dynamiki wszelkim kompozycjom roślinnym. Nawet niewielki wiatr sprawia, że źdźbła zaczynają falować łagodnie oraz szumieć bardzo przyjemnie. Nie ma osoby, które to by nie zachwyciło. Szczególnie jesienią, kiedy większość ozdobnych traw się przebarwia na bardzo żywe kolory.