Napędy do okien – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Okna umieszczone w miejscach o utrudnionym dostępnie, które przez wzgląd na bezpieczeństwo nie otwierają się w „standardowy”sposób, wymagają często nietypowego rozwiązania, które umożliwi nie tylko wietrzenie, ale i odpowiednie i szubkie oddymianie. Poprzeczka wysoko ustawiona przez współczesne budownictwo oraz chęć zapewnienia najwyższej ochrony, sprawiła, że niezbędne okazało się wdrożenie automatyki. Tu z pomocą przyszła automatyka okienna i napędy oferotwane przez D+H, które gwarantują wygodne otwierania każdego typu i rozmiaru okna, zarówno na potrzeby bieżącego korzystania jak i w sytuacji zagrożenia pożarowego.

Automatyka i bezpieczeństwo?

Okna, umieszczone są na dużych wysokościach (czy też na fasadach budynków), otwierane są za pomocą różnych mechanizmów – przede wszystkim ze względu na istniejące, wyższe ryzyko niebezpieczeństwa.

Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem są tzw. napędy łańcuchowe, które instaluje się w przypadku okien uchylnych. Mechanizm minimalizuje wspomniane ryzyko, które występuje w przypadku okien otwieranych w sposób tradycyjny „na oścież”. Co warte podkreślenia – ten nowy, innowacyjny sposób nadal gwarantuje nieograniczony dopływ świeżego powietrza, efektywnie współpracując z np. systemami klimatyzacji. Finalnie nowoczesne rozwiązania umożliwiają dopływ powietrza w budynkach biurowych, domach opieki oraz szpitalach, czy innych miejscach, które ze względu na wyjątkowe rozwiązania architektoniczne, wymagają równie wyjątkowych rozwiązań. 

Okna w zasięgu i poza nim

Trudno dostępne okna? O jakich rozwiązaniach mowa? Wyobraźmy sobie conajmniej kilkupiętrowy, przeszklony budynek, w którym skrzydła okienne montowane są na dużej wysokości – zdecydowanie poza zasięgiem osób, które mogłyby je ręcznie otworzyć. Ze względu na taką lokalizację niezwykle rzadko są one otwierane czy rozszczelniane, przez co mogą być traktowane jedynie jako źródło naturalnego światła. W tej sytuacji – nawet jeśli okna mają mieć funkcję wyłącznie dekoracyjną, zadbać o ich dodatkową funkcjonalność. Rozwiązaniem są łatwe do montażu siłowniki okienne, którymi można sterować zdalnie – np. za pomocą pilota czy zintegrowanego systemu smart home. Nowoczesne typy rozwiazań wyposażone są w inteligentne rozwiązania, np. czujki pogodowe lub wewnętrzne czujniki wilgoci i temperatury (np. okno otwiera się, gdy temperatura powietrza rośnie lub zamyka, gdy na zewnątrz temperatura spada). 

Zalety stosowania napędów okiennych

  • dodatkowa funkcjonalność okien mieszczonych w miejscach trudno dostępnych,
  • nowoczesna technologia i wys0oka jakośc rozwiązań, 
  • pełna automatyzacja wpływająca na wyższe bezpieczeństwo, 
  • możliwość konfigurowania napędów i ich dostosowywania do wymagań architektonicznych budynków
  • cicha praca i niewielki pobór prądu,
  • możliwość lakieorowania napędów na wybrany kolor odpowiadający odnieniom profili, dzięki czemu system jest estetyczny i nie wpływa negatywnie na aranżację wnętrza,
  • zdalne sterowanie

Jakie napędy wybrać?

Przy wyborze optymalnego napędu pomoże wykwalifikowana firma, specjalizująca się w montażu i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań. Podpowiedzią są też kalkulatory, które dobierają napędy do naturalnej wentylacji na podstawie zadanych parametrów. Aby z nich skorzystać wystarczy podać informacje dotyczące parametrów okna i preferowany sposób montażu docelowego napędu. Otrzymany wynik przedstawi nam konkretne modele napędów i konsol, niezbędnych do prawidłowego montażu.

Pamiętaj – ostatecznie w doborze automatyki powinna pomóc Ci firma, która zapewni wsparcie techniczne i montażowe. Wypełnij formularz na stronie sklepu D+H Polska i poczej na kontakt przedstawiciela w celu ustalenia indywidualnych warunków handlowych oraz formy dostawy i płatności.