Nasturcja pnąca w Twoim ogrodzie

Wiosną i latem przydomowe ogrody wyglądają niezwykle dzięki szerokiej gamie barw i nietuzinkowym zapachom, wabiącym pszczoły i motyle. Nasturcja pnąca jest niezwykłym kwiatem jednorocznym, który doskonale sprawdza się w altanach, pergolach, a także wiszących kompozycjach balkonowych. Ta roślina jest niezwykle ceniona za swoje walory estetyczne oraz bajeczne prostą uprawę. Jak wygląda nasturcja większa w przydomowych ogródkach i jakie dokładnie ma wymagania pielęgnacyjne? Zaraz się o tym przekonamy! 

Jak wygląda nasturcja pnąca? 

Ten piękny kwiat charakteryzuje się tarczowatymi liśćmi, a także swoją wysokością, która może osiągnąć nawet 3 metry. Kwiatostan barwi się na żółto, czerwono, pomarańczowo i łososiowo, a ponadto osiąga wielkość około 6 cm średnicy. Kwiaty nasturcji stanowią bogate źródło witamin, minerałów i związków bioaktywnych, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane w kuchni. 

Roślinę można wykorzystać do sałatek w formie ozdoby bądź dodatku. Liście nasturcji świetnie sprawdzą się również na kanapkach – mają lekko pikantny posmak, który świetnie pasuje do pomidora, ogórka czy rzodkiewki. 

Okres kwitnienia i pielęgnacja nasturcji 

Nasturcja pnąca cechuje się długim i bardzo obfitym okresem kwitnienia. Jej pełny urok możemy podziwiać od wczesnej wiosny, aż do pierwszych mrozów. Jej liście stanowią niezwykła dekorację balkonową, tarasową, a także ogrodową. Główną zaletą nasturcji jest jej wspinanie się po balustradach lub – w przypadku braku podparcia – swobodne zwisanie z donic. Ponadto nasturcja jest naturalnym sposobem na ślimaki – jej gorzkie liście, a także intensywny zapach skutecznie odstraszają te drobne szkodniki z naszego ogrodu, a tym samym chronią inne rośliny przed uszkodzeniem. 

Aby zaprosić nasturcję do swojego ogrodu wystarczy zaopatrzyć się w torebki, wypełnione nasionami. Uprawę należy rozpocząć od wysiewu 2/3 nasionek pod koniec marca na miejsce stałe, lub do doniczek, w celu zdobycia rozsady. W przypadku drugiego sposobu siania należy pamiętać o delikatności podczas przenoszenia do gruntu, gdyż nasturcja nie przepada za przesadzaniem. 

W połowie maja możemy śmiało pozostawiać swoją nasturcję pnącą na świeżym powietrzu. Dzięki zapewnieniu odpowiedniej wilgotności podłoża kwiaty zasadzone w doniczce w krótkim czasie zaowocują bogatym kwiatostanem, a także niezwykłymi kolorami. Ten rodzaj rośliny doskonale łączy się z innymi, mniejszymi okazami, a także z kwiatami polnymi. Świetnie wygląda w towarzystwie astrów, lilii, róży, a także szałwii.