Nawiewniki akustyczne – budowa i zastosowanie

Nawiewniki akustyczne mogą znacznie poprawić komfort życia – dostępne obecnie urządzenia nawiewne skutecznie tłumią hałasy dostające się z zewnątrz nawet o ponad 50dB. Czym właściwie są nawiewniki akustyczne i co odróżnia je od standardowych nawiewników? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy poniżej.

Czym jest nawiewnik powietrza?

Nawiewniki powietrza są niewielkich rozmiarów mechanicznymi urządzeniami nawiewnymi, których zadaniem jest zapewnienie kontrolowanego napływu powietrza zewnętrznego bez konieczności otwierania okien.

Urządzenia te są rozwiązaniem problemu niewłaściwie działającej wentylacji w budynkach o nowoczesnych, w pełni szczelnych oknach – pierwotnie nieszczelności okien oraz budynku otwierały niekontrolowaną drogę do napływu powietrza zewnętrznego.

Nawiewniki przeznaczone są do stosowania w budynkach wyposażonych w wentylację grawitacyjną, mechaniczną wywiewną lub hybrydową (czyli połączenie grawitacyjnej z mechaniczną wywiewną). Nie są natomiast potrzebne, jeśli dany budynek korzysta z wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej – ich funkcję pełni tam dedykowany wentylator i system kanałów.

Rodzaje nawiewników

Najbardziej ogólny podział wyróżnia dwie grupy tych urządzeń – okienne i ścienne. Następnie urządzenia z obu kategorii dzieli się na ręczne i automatyczne, zależnie od metody sterowania. Nawiewniki dzieli się również pod względem metody montażu.

Jeśli szukasz nawiewników, sprawdź stronę polskiego producenta – brevis.com.pl. W ofercie firmy dostępne są różne rodzaje nowoczesnych nawiewników i nowatorskich rozwiązań wentylacyjnych.

Ze względu na typ urządzenia

Nawiewniki mogą być przeznaczone do montażu w oknach lub ścianach budynku.

Nawiewniki okienne

Na ogół mają podłużny kształt i niewielkie rozmiary. Należy montować je w poziomych profilach konstrukcyjnych okna (choć niektóre modele mogą też być montowane pionowo), tak, aby znalazły się przynajmniej 2 m nad poziomem podłogi – pozwoli to ogrzać się powietrzu napływającemu z zewnątrz i zapobiegnie chłodnym powiewom.

Nawiewniki ścienne

Często mają okrągły kształt i przekrój przelotu. Montuje się je na zewnętrznych ścianach budynku. Oprócz wysokości istotna jest również odległość od innych elementów budynku, takich jak okna i rogi ścian.

Nawiewnik Ścienny Glifowy Puro F Marki Brevis

Ze względu na metodę sterowania

Metody sterowania nawiewnikami okiennymi i ściennymi w dużym stopniu się pokrywają.

Ręcznie sterowane

Jak wskazuje ich nazwa, są to urządzenia, w których jedyną metodą sterowania jest ręczna regulacja za pomocą pokrętła lub dźwigni (w starszych modelach). Są to najprostsze i najtańsze, ale posiadają pewną niedogodność w eksploatacji mianowicie – łatwo można zapomnieć o ich regulacji i wyziębić pomieszczenie w sezonie grzewczym (np. zostawiając otwarty nawiewnik przy dłuższym wyjściu z domu).

Automatyczne nawiewniki termostatyczne

Są to nawiewniki automatyczne z bardzo prostym mechanizmem sterującym, który reaguje na zmianę temperatury na zewnątrz. Niestety sterowanie tego typu jest mało precyzyjne (taki nawiewnik przymyka się, dopiero gdy temperatura spadnie poniżej 0°C), przez co sięga się po nie raczej rzadko.

Automatyczne nawiewniki higrosterowane

Ten typ nawiewników automatycznych reaguje na zmiany względnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu dzięki umieszczonemu w regulatorze higrometrowi. Większość z nich pracuje w zakresie wilgotności na poziomie 30-70%.

Stanowią element systemu wentylacyjnego, którego wydajność zależy od potrzeb użytkowników.

Automatyczne nawiewniki ciśnieniowe

Nawiewniki ciśnieniowe są sterowane różnicą ciśnień między powietrzem wewnątrz pomieszczeń a tym zewnętrznym. Element sterujący unosi się bezpośrednio w strumieniu przepływającego powietrza i reaguje na zmiany jego prędkości.

Automatyczne sterowanie ciśnieniowe umożliwia również efektywną pracę niezależnie od wysokości, co czyni z niego idealny wybór w przypadku wielopiętrowych budynków.

Ze względu na sposób montażu

Dostępne obecnie nawiewniki okienne i ścienne mogą być montowane na jeden z dwóch sposobów, co łącznie daje 4 typy nawiewników w tej kategorii:

Szczelinowe

Nawiewniki okienne tego typu wymagają wycięcia otworu (za pomocą frezarki) w przylgach skrzydła i ościeżnicy (okna PVC) lub w jednych z nich (okna drewniane). W oknach aluminiowych otwory na nawiewniki wycina się na etapie produkcji. Montażem tego typu nawiewników powinien zająć się doświadczony monter.

Montowane na ramie

Nawiewniki okienne tego typu są montowane w całkowicie nieinwazyjny sposób – kanał przelotowy znajduje się między ramą a nadprożem okna. Sprawia to, że większość nawiewnika jest całkowicie ukryta w warstwach tynku i ocieplenia. Dzięki temu nawiewniki tego typu mogą być montowane na oknach uchylno-przesuwnych typu HS oraz tych z roletą zewnętrzną. Montażu takiego nawiewnika można dokonać wyłącznie w momencie wprawiania okna.

Ścienne proste

Podstawowy typ nawiewników ściennych. Ich kanał przelotowy ma prostoliniowy kształt i przebiega prostopadle do powierzchni ściany. Zewnętrzny element takiego nawiewnika zakłada się bezpośrednio na elewacji, co może nieco szpecić budynek, zwłaszcza w przypadku starszych modeli, które mogły być wyłącznie białe.

Ścienne glifowe

W ich przypadku kanał przelotowy ma kształt litery „L” – od wewnątrz pomieszczenia kanał biegnie najpierw prosto, a następnie skręca pod kątem 90°, wychodząc na zewnątrz w węgarku okna.

Taki przebieg kanału pozwala „ukryć” czerpnię nawiewnika co czyni go praktycznie niewidocznym.

Regulator Nawiewnika Okiennego Ventair TRDn Akustik Marki Brevis

Budowa i zastosowanie akustycznych nawiewników powietrza

Budowa standardowych nawiewników jest względnie prosta.

Ręczne i automatyczne nawiewniki powietrza montowane na oknach (bez względu na to, czy są to nawiewniki okienne ciśnieniowe, higrosterowane czy hybrydowe) składają się zasadniczo z 2 części – regulatora po wewnętrznej stronie okna oraz czerpni powietrza montowanej na zewnątrz.

W przypadku nawiewników ściennych dochodzi jeszcze obudowa kanału przelotowego – w prostych jest to zwyczajna rurka, natomiast w glifowych używana jest jeszcze specjalna puszka glifowa.

Czym różni się nawiewnik akustyczny od standardowego? Różni się zastosowaniem środków technicznych pozwalających skutecznie tłumić hałas uliczny. Środki te są na ogół tajemnicą producentów. Dzięki temu mogą zapewnić swobodny przepływ powietrza bez obaw o hałasy, np. ruchu ulicznego.

Jak można się domyślić, nawiewniki akustyczne stosuje się w celu dodatkowego zabezpieczenia wnętrz przed hałasami dochodzącymi spoza budynku. Sprawdzają się więc świetnie w centrach miast i innych głośnych lokalizacjach, np. przy kampusach studenckich czy niedaleko lotnisk.

Nawiewniki powietrza – podsumowanie

Nawiewniki to niewielkie urządzenia, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie kontrolowanego przepływu powietrza. Są zabezpieczone przed wnikaniem wody deszczowej i mogą być wyposażone w tłumiki akustyczne oraz filtry antysmogowe/antyalergiczne. Urządzenia te dzielą się na okienne i ścienne. Są przeznaczone do montażu w budynkach korzystających z wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej wywiewnej i hybrydowej będącej połączeniem dwóch poprzednich. Praca nawiewników może być regulowana na różne sposoby, zależnie od zastosowanego mechanizmu – np. nawiewnik ciśnieniowy reaguje na zmiany różnicy ciśnień między wnętrzem a zewnętrzem pomieszczenia.