Nawilżanie powietrza w pomieszczeniach jako pierwszy krok do zdrowia

Suche powietrze, czyli takie, które ma za mała ilość wilgoci to zmora dzisiejszych czasów. Na zewnątrz praktycznie nie spotkamy się z takim czymś, aby powietrze było zbyt suche. Natomiast w zamkniętych pomieszczeniach jest o to już o wiele prościej.

Kiedy powietrze w pomieszczeniach robi się suche?

Głównie zbyt suche powietrze powstaje w dwóch przypadkach. Używania klimatyzacji, a także podczas miesięcy zimowych podczas mocno podkręconego ogrzewania. Niestety może być dla nas bardzo niezdrowe, przyczyniając się do różnego rodzaju schorzeń – także tych opisanych na https://polskieinteresy.pl/category/zdrowie-i-medycyna/. Dlatego nawilżanie powietrza odpowiednimi nawilżaczami, jak i domowymi sposobami może pokazać się szczególnie przydatne. Jeżeli nie posiadamy w domu nawilżacza, nie musimy od razu go zakupowych, choć jest to świetny pomysł na łatwe nawilżenie. Domowymi sposobami możemy sobie zapewnić wilgoć w powietrzu poprzez położenie zimą na kaloryferze mokrej szmatki lub ręcznika.

Zespół suchego oka i alergie a suche powietrze

Zespół suchego oka nie potrzebuje nawet powietrza o zbyt małej ilość wilgoci, żeby dawać w kość. Oczy osób z tym schorzeniem odczuwają wyjątkowy dyskomfort podczas pracy przy komputerze, czy po przespanej nocy. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że oczy wytwarzają zbyt mało filmu łzowego niż powinny. W takiej sytuacji ma się wrażenie tak zwanego piasku pod powiekami, potrzeby mrugania, aby „nastawić” ostrość widzenia, a czasami także silnego świądu. Odpowiednie nawilżenie powietrza może znacznie złagodzić dyskomfort podczas pracy przy komputerze w pomieszczeniu ogrzewanym czy klimatyzowanym. Dobrze jest też nawilżyć powietrze przed snem, gdyż podczas niego oko nie wytwarza filmu łzowego w ogóle, co jest niezauważalne, jeżeli nie cierpi się na ZSO. Niestety dla suchych oczu poranki potrafią być wyjątkowo przykre. Podobnie w przypadku alergii, zbyt suche powietrze może przyczynić się do zwiększenia objawów. Szczególnie przy alergii na pyłki czy kurz. Wilgotne powietrze pozwala alergenom na opadnięcie a nie latanie po całym pomieszczeniu.

Jaka wilgotność powietrza jest odpowiednia?

Nie ma czegoś takiego, jak odpowiednia wilgotność powietrza, która będzie dla każdego. Można jednak wyznaczać granice tej zdrowej, które powinny oscylować wokół 40%, a 80%. Większe lub mniejsze mogą dawać nieprzyjemne objawy zmęczenia oczu, dróg oddechowych, a nawet infekcji, dlatego warto mieć w domu higrometr, a jeszcze lepiej odpowiedni nawilżacz posiadający taką funkcję.