Niebieska trawa ozdobna czyli kostrzewa sina na plan!

Festuca Cinerea Vill czyli kostrzewa popielata, sina lub tzw. niebieska trawa jest jedną z najpiękniejszych roślin ozdobnych, które już od dobrych kilku lat są wybierane przez właścicieli ogrodów w Polsce, jako ich główny element dekoracyjny. Delikatne, smukłe liście tej trawy przybierają piękny, niespotykany wręcz kolor będący połączeniem siności i błękitu, co sprawia, że prezentują się one na trawnikach po prostu wspaniale!

Czym wyróżnia się kostrzewa sina?

Poza nietypową barwą, kostrzewa sina wyróżnia się przynależnością do rodziny traw wieloletnich – rozwija się z każdym kolejnym rokiem, nie wymaga nadmiernej pielęgnacji i można się cieszyć jej kolorami przez wiele sezonów. Jest wprost stworzona dla osób, które nie przepadają za roślinami jednorocznymi, które na jesień giną i trzeba w ich miejsce wsadzać nowe.

Naturalnymi warunkami rozwoju kostrzewy sinej jest południe Europy oraz południowo-wschodnia Francja. Co ciekawe, pięknie kwitnie ona również w północnych Włoszech, także na miejscach słonecznych i mocno kamienistych. W Polsce wsadza się ją najczęściej do uprawy na skalniakach – jej niska forma, puchatość i kolor są wtedy podkreślone w jednym miejscu, a zwarta struktura tej trawy sprawia, że nie jest ona bardzo ekspansywna i można ją swobodnie przesadzać, odcinając od tworzącego się „dywanu” np. kwadratowe płaty.

Mimo pochodzenia z ciepłych rejonów Europy, roślina ta jest wyjątkowo odporna na niskie temperatury. Świetnie rośnie w towarzystwie upraw sucho-lubnych, ale zimą nie marnieje i spokojnie czeka na powrót ciepłych dni.

Obsadza się nią skarpy, podjazdy, dekoracyjne rabaty, ale i jest częstym elementem ozdobnym w ogrodach stylizowanych na alpinaria i sztukę japońskiej uprawy roślin. Będzie idealną ozdobą murków skalnych, doniczek balkonowych, drewnianych skrzynek i terenów miejskich, do których szuka się upraw niewymagających i zarazem efektownych wizualnie.

Kostrzewa tego gatunku ma kilka różnych odmian, które posiadają nieco inną wysokość maksymalną i kolorystykę. Jest to m.in. Intense Blue (stalowoniebieskie liście, 30 cm wysokości, wysoka mrozoodporność), Bergsilber (maksymalnie 20 cm wysokości, wybarwienie srebrno-niebieskie), Elijah Blue (niebieskie kwiatostany przechodzą z czasem w żółte, maksymalnie 20 cm), czy mniej popularne odmiany Azurit, Blauglut, Silberreiher i Goldem Toupee.

Osoby uprawiające kostrzewę powinny pamiętać o zapewnieniu jej słonecznego stanowiska i gleby żwirowej lub piaszczystej, przepuszczalnej, o odczynie obojętnym.