Niecierpek pospolity należy do gatunku roślin niecierpkowatych. W naturalnych warunkach występuje na terenach Azji, Ameryki Północnej, a także Europy. Zazwyczaj możemy go spotkać w lasach, na wilgotnym podłożu. Niecierpek jest rośliną jednoroczną, która podczas okresu kwitnienia „strzela” nasionami poprzez lekkie dotknięcie, które w kolejnym roku owocują w kolejne kwiaty. W dawnych czasach wykorzystywano niecierpka do leczenia, jedzenia, tworzenia wełny, a nawet farbowania włosów. Co jeszcze należy wiedzieć o tej roślinie? Przekonajmy się!
Niecierpek pospolity w Polsce
Spotykany najczęściej w lasach niecierpek pospolity charakteryzuje się stosunkowo prostą budową. Ten kwiat może osiągać wielkość od 20 do 180 cm. Jego łodyga jest delikatna i osiąga maksymalnie 2 cm średnicy, liście ułożone są naprzemiennie i cechują się lancetowatym kształtem. W okresie kwitnienia niecierpek nie może pochwalić się zbyt okazałym kwiatostanem. Posiada żółte, drobne kwiatki, które nie posiadają zbyt bogatego zapachu. Wystrzelanie nasion przez niecierpka sprzyja jego rozmnażaniu. Szacuje się, że w krótkim czasie ten prosty kwiat może opanować całkiem spore terytorium, dlatego też najczęściej nazywany jest rośliną inwazyjną.
Jeżeli chciałabyś zaprosić niecierpka do swojego ogrodu to koniecznie zasadź go na początku marca. Początkowo możesz wybrać do tego celu doniczkę, aby pod koniec kwietnia móc przenieść go spokojnie do wybranego miejsca w ogrodzie. Niecierpek może także zakwitnąć u nas zimą! Wystarczy na początku października przenieść go do doniczki i umieścić w pokoju, w którym średnia temperatura wynosi około 18 stopni Celsjusza. Niecierpek nie ma zbyt wielu wymagań pielęgnacyjnych. Wystarczy mu jedynie odrobina uniwersalnej ziemi, a także kilka kropli wody, aby mógł zachwycać nas swoim urokiem.
Inne odmiany niecierpka
Oprócz tradycyjnego niecierpka pospolitego, którego możemy z powodzeniem spotkać podczas wycieczki do lasu, w naszym polskim klimacie znajdziemy także inne, bardziej urokliwe odmiany. Niecierpek Welleriana osiąga wielkość do 45 cm i cechuje się płaskimi kwiatami, które przybierają odcienie bieli, różu, beżu, fiolety, czerwieni, a także pomarańczy. Może być z powodzeniem sadzony na balkonach, a także w przydomowych ogródkach.
Niecierpek nowogwinejski to zdecydowanie mniejsza odmiana. Osiąga wielkość około 15 cm, jednak cechuje się dużymi kwiatami których średnica wynosi około 5 cm. Doskonale sprawdzi się jako tarasowa dekoracja. Innym rodzajem niecierpka, który może być z powodzeniem uprawiany w polskim klimacie jest balsamina pochodząca z Chin. Osiąga wielkość około 60 cm, cechuje się sztywnymi pędami i grubymi liśćmi. W okresie kwitnienia przybiera odcienie różu, fiolety, a także bieli. Na rynku możemy znaleźć także tę odmianę występującą w dwóch kolorach.