Niecierpek w ogrodzie

Wiosną wszystkie rośliny rozkwitają na nowo i urzekają nas swoim urokiem. Tworzenie własnego ogrodu wymaga wiele pracy, a także całej masy przygotowań, które latem zaowocują niezwykłą paletą barw i symfonią zapachów. Niecierpek należy do rodzaju roślin jednorocznych, który w naturalnym środowisku występuje na obszarach tropikalnych i subtropikalnych w ciepłej Afryce, a także Azji. W naszym europejskim klimacie możemy spotkać niecierpka pospolitego, cechującego się między innymi łatwą uprawą. Co powinieneś wiedzieć o tej roślinie zanim zasadzisz ją w swoim ogrodzie? 

Niecierpliwy niecierpek 

Polska nazwa rośliny pochodzi od jej specyfikacji. Ten drobny kwiat charakteryzuje się pękającymi torebkami owocowymi przy nawet najdrobniejszym dotknięciu. Niecierpki są roślinami ozdobnymi, które możemy znaleźć w formach karłowatych a także wysokich. Liście tego kwiatu są lancetowate i nieco ząbkowane. Kwiatostan swoim wyglądem przypomina różyczki i przybiera rozmaite kolory. Pięć płatków, znajdujących się w koronie tego kwiatu charakteryzuje się nietuzinkową uroda – jeden z całego grona płatków jest większy od pozostałych. W ogrodzie kwitnienia niecierpek zasadzony w ogrodzie cechuje się ogromną ilością kwiecia, które zdaje się wcale nie znikać podczas trwania całego okresu wegetacyjnego.

Jak pielęgnować niecierpka? 

Niecierpek nie ma zbyt wielu wymagań dotyczących uprawy i pielęgnacji. Może być z powodzeniem trzymany w donicach, działkowych ogródkach, na balkonach czy na parapetach. Stanowisko dla tego typu rośliny powinno być ciepłe i znajdować się w półcieniu. Niecierpek nie powinien być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas, ponieważ może dojść do poparzenia rośliny. 

Idealnym podłożem dla tego kwiatu jest wybranie gleby żyznej i przepuszczalnej, można także zdecydować się na uniwersalną mieszkankę ziemi, dostępną w wielu sklepach. Niecierpek nie cierpi zbyt małej ilości wody, aby kwiaty mogły u nas kwitnąć przez całe lato można je czasem odrobinę przelać. Do obfitego rozrostu przyczyni się także odpowiednie nawożenie niecierpka. Najlepiej stosować naturalny nawóz do gatunków balkonowych i kwitnących. 

Sianie niecierpka powinno odbywać się wiosną, wystarczy zebrać nasiona, pochodzące z kwiatostanów i na nowo umieścić je w ziemi. Chociaż ten rodzaj kwiatu należy do roślin jednorocznych to jednak może zagościć w naszym ogrodzie na długie lata. 

Ciepłe miesiące sprzyjają odpoczynkowi w ogrodzie, dzięki odpowiedniemu ukwieceniu możemy podnieść walory estetyczne całej naszej przestrzeni, a dodatkowo zwabić do siebie mnóstwo kolorowych motyli.