Nieproszeni goście w naszych ogrodach i czeremcha na kleszcze

Wiosną w ogrodzie możemy spotkać nie tylko różnobarwne motyle i ptaki. Cieplejsze dni sprzyjają także wizytom kleszczy i komarów, których raczej nikt nie chce spotkać. Oba te gatunki zwierząt przenoszą rozmaite choroby i powodują dyskomfort. Jak się ustrzec przed ich obecnością i co dokładnie grozi nam z nich strony? Przekonajmy się 

Kleszcz – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć 

Kleszcze to niewielkich rozmiarów pasożyty, które potrafią przynieść wiele szkód. Zarówno dla człowieka jak i dla zwierząt domowych stanowią duże zagrożenie. To właśnie im przypisuje się przenoszenie takich chorób jak bolerioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, bartonelloza, tularemia czy dur powrotny. W swoim naturalnym środowisku kleszcze zdają się czuć doskonale. Nie mają swoich naturalnych wrogów i potrafią bez trudu wytrzymać nawet bardzo zimne miesiące czy susze. Aby uniknąć przykrych dolegliwości, pochodzących od tych niewielkich pasożytów należy regularnie oglądać swoje ciało, a także stosować naturalne substancje, których kleszcz nie lubi. 

Czeremcha na kleszcze i nie tylko 

Kleszcza przyciąga ciepło i pot, pochodzący z ludzkiego ciała. Wiele osób w obawie przed tymi stworzeniami wybiera radykalne rozwiązania i sięga po środki chemiczne. To nie jest dobre rozwiązanie w przypadku domowych niemowląt, małych dzieci, a także warzyw i owoców, znajdujących się na ogrodzie. W tej nierównej walce może okazać się skuteczna czeremcha na kleszcze. 

Ten rodzaj rośliny możemy znaleźć w lasach i w okolicach rzek. Przygotowanie oprysku z czeremchy wcale nie jest skomplikowane a efekty mogą okazać się niezwykle zadowalające. 

  1. Zerwane gałęzie drobno przycinamy – za pomocą sekatora lub w rozdrabniaczu do gałęzi; 
  2. wkładamy rozdrobnione wióry do garnka i zalewamy 10 litrami wody; 
  3. gotujemy przez około 30 minut i czekamy aż wywar przybierze czerwoną barwę; 
  4. gotową substancję zlewamy do spryskiwaczy i dokładnie opryskujemy nim cały ogród.

Dzięki takiemu rozwiązaniu kleszcze powinny zniknąć z naszych ogrodów na długi czas. Warto jednak pamiętać o systematycznym powtarzaniu tego zabiegu. Oprócz czeremchy możemy znaleźć także inne naturalne substancje, które sprzyjają w walce z kleszczami. Zaliczamy do nich lawendę, kocimiętkę, chryzantemę dalmatyńską, tartak, cebulę, a także pomidory. 

Jeśli nasz problem z kleszczami zdaje się być nie do pokonania to możemy wypróbować chemiczne opryski, które przynoszą większą skuteczność. Nie należy ich jednak nadużywać i wykonywać w otoczeniu ogródków działkowych – toksyny opadające na plony mogą okazać się niebezpieczne dla człowieka.