Niezbędne wyposażenie ogrodu! Sprawdź co warto w nim mieć

Stół ogrodowy z ławkami to niemalże podstawa wyposażenia własnego skrawka zieleni. Warto jednak sprawdzić, co poza kawałkiem blatu oraz siedziskiem przyda się w tej przestrzeni. Producenci mebli oraz innego wyposażenia naprawdę starają się, byśmy mieli z czego wybierać. Chcąc być gotowym na kolejny sezon, warto pierwsze przygotowania poczynić już teraz.

Komfortowa baza

Projekt ogrodu najlepiej zacząć od motywu przewodniego, pamiętając przy tym, że szczególnie w niewielkich domkach szeregowych i bliźniakach, zielony zakątek będzie efektownym przedłużeniem salonu. Chcąc, by przydomowy teren zielony spełniał taką właśnie funkcję, musimy wybrać odpowiednie meble, które sprawdzą się nie tylko w czasie biesiadowania ze znajomymi, ale także wtedy, gdy będziemy chcieli zrelaksować się po pracy. Dobrze też, by wszystkie wybrane elementy nawiązywały do siebie formą bądź materiałem, z którego są wykonane. Podążając tym tropem, wspomniany stół ogrodowy z ławkami drewnianymi warto uzupełnić kompletem wypoczynkowym z tego samego surowca. Może to być kanapa na drewniany stelażu z poduszkami oraz podobne fotele lub sporych rozmiarów leżanki z efektownych i trwałych desek. Pamiętajmy jednak, że wyposażenie może być zrobione także z rattanu, tworzyw sztucznych czy stali. 

Strefy w ogrodzie

Mając do dyspozycji sporych rozmiarów działkę, możemy podzielić ją na kilka stref. W takiej przestrzeni zmieści się kącik kawowy, jadalnia, jak również zaciszne miejsce do opalania lub czytania ksiązek. Nie wystarczy jednak w zakątkach ustawić samych mebli, by uzyskać efektowną aranżację terenu zielonego. Poza elementami stolarki przydadzą się także ozdoby przypominające akcesoria, które możemy znaleźć we wnętrzach domu. Pod kanapą i niewielkim stolikiem kawowym przyda się mały dywanik zewnętrzny. Większy model dywanu możemy położyć pod stołem ogrodowym z ławkami. Dzięki temu kompozycja będzie spójna. By podkreślić przytulny charakter poszczególnych stref, przydadzą się także miękkie poduchy, lampiony lub świeczniki oraz parasol zapewniający cień w słoneczne dni. Tak wyposażony ogród spełni oczekiwania wszystkich domowników, ale będzie także bardzo funkcjonalny i otwarty na gości. 

Roślin nigdy za dużo

Choć ogród z założenia jest miejscem pełnym zieleni, to świetnie zagra w nim kilka donic z kolorowymi kwiatami oraz sporych rozmiarów egzotycznymi drzewkami. Mogą to być niewielkie wazony z ciętymi różami, piwoniami i bzem umieszczone na stole jadalnym, ale doskonale sprawdzi się także ogromna, gliniana donica nawiązująca do klimatów antycznej Grecji lub nowoczesny, minimalistyczny model z betonu wypełniony ozdobnymi trawami. Większe elementy tego typu fantastycznie oddzielną lub przysłonią strefy ogrodu, zapewniając znacznie więcej prywatności. Poza tym rośliny doniczkowe są bardzo dobrym sposobem na podkreślenie charakteru ogrodu. Barwne pnącza dodadzą przestrzeni typowo południowego klimatu, a efektowne, ale odrobinę surowe, równiutko przycięte krzaczki czy też wspomniane trawy ozdobne podkreślą minimalizm współczesnych projektów.