Niezwykły krzew w Twoim ogrodzie – pieris japoński

Wiosna sprzyja sadzeniu rozmaitych krzewów, a także kwiatów, które w okresie letnim wabią pszczoły i motyle do naszego ogrodu. Pieris japoński stanowi niezwykły rodzaj rośliny, która urzeka swoim wyglądem niemal każdego. Doskonale sprawdza się w aranżacjach ogrodowych, a także tarasowych. Jeśli i Tobie ten nietuzinkowy krzew przypadł do gustu i pragniesz zaprosić go do swojego ogrodu to koniecznie dowiedz się o nim czegoś więcej! 

Pieris japoński prosto z rodziny wrzosowatych 

Piękny krzew o bajecznych kwiatach pochodzi z samego serca Japonii. Właśnie w tym klimacie jego wielkość może wynosić nawet 4 metry! U nas najczęściej spotykane są okazy dorastające do około 2 metrów wysokości, którą osiągają po około 5 latach od posadzenia. Liście pierisa japońskiego cechują się ciemnozielonym ubarwieniem, a także nieco skórzastą fakturą, młode zaś przybierają szkarłatną barwę, która z czasem zamienia się w zieleń. Kwiatostan wytwarza się na początku jesieni i zaczyna swój rozkwit dopiero w marcu i kwietniu kolejnego roku. Najczęściej spotkamy pierisa w kolorach bieli, kremu, różu, a także szkarłatu. Urzekające kwiaty są drobne, zebrane w większe grono, swobodnie zwisające ze szczytów pędu. Wytwarzają delikatny zapach, który utrzymuje się przez cały okres kwitnienia, czyli przez około 8/10 tygodni. 

Pielęgnacja i uprawa pierisa japońskiego 

Ten niezwykły krzew wcale nie jest taki prosty w uprawie. Wymaga sporo uwagi, szczególnie podczas pierwszych dwóch lat swojej obecności w nowym ogrodzie. Idealnym stanowiskiem dla pierisa będzie miejsce, znajdujące się w półcieniu i osłonięte od zbyt intensywnego wiatru. Japoński krzew powinien być zasadzony na podłożu próchniczym, posiadającym kwaśny lub lekko kwaśny odczyn. W miejscu piaszczystym lub gliniastym należy dodać torfu przed zasadzeniem. 

Podczas pielęgnacji o pierisa nie można zapomnieć o dokarmianiu go nawozem odpowiednim dla roślin wrzosowatych, a także o częstym podlewaniu – pierisy japońskie nie znoszą suszy. Nowy właściciel tego krzewu musi także wiedzieć, że nie zapada on w stan spoczynku na okres zimowy, a jedynie zwalnia swoje tempo rozrostu. Jesienna susza może więc przełożyć się na wiosenne uschnięcie pierisa. 

Czarujące pierisy to niezwykły dodatek każdego ogrodu, a także tarasu. Mimo skomplikowanej uprawy warto się o nie zatroszczyć i obserwować jak wzbogacają naszą przestrzeń niezwykłymi walorami estetycznymi. Ich uroda pozwala na stworzenie niezwykłych kompozycji, połączonych z uroczymi azaliami, a także rododendronami.