Niezwykły kwiat kurkumy i jego właściwości

Kurkuma jest jedną z najpopularniejszych przypraw, których stosowanie w polskiej kuchni wzrosło w ostatnich latach o blisko kilkaset procent. Wcześniej nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę z pozytywnych właściwości kurkumy i jej wpływu na smak potraw oraz nasze zdrowie, ale teraz, gdy mówi się o jej roli coraz częściej, staje się ona jednym z podstawowych dodatków do dań w naszych domach. Co ciekawe, niektóre gatunki kurkumy można nawet uprawiać w polskich ogrodach!

Kwiat kurkumy – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Kurkuma, jako przyprawa wybitnie egzotyczna przywędrowała do Polski z dalekich Indochin, które są stolicą jej uprawy. Należy ona do roślin imbirowatych o wyrazistym, gorzkawych smaku i pięknej, pomarańczowo-ceglanej barwie. W uprawach polskich sprawdza się w zasadzie jeden z jej podgatunków – tzw. kurkuma wąskolistna, która, co ciekawe nie jest wcale szczególnie wymagająca, więc można pokusić się o jej uprawianie w przydomowym zielniku.

Sam kwiat kurkumy jest piękny i potrafi przyciągać uwagę, więc wielu uprawiających go, traktuje tę roślinę jako ozdobę zielników, natomiast sercem jej właściwości jest samo kłącze. Składnikiem kłącza jest tzw. kurkumina, która ma specyficzny smak i typowo lecznicze właściwości.
W codziennej kuchni jej zastosowanie jest szerokie i wprost wpływa na lepszy stan naszego zdrowia.

  • Likwiduje grzyby i skutecznie zwalcza różnorodne infekcje wirusowe oraz bakteryjne
  • Chroni komórki wątroby i pobudza ją do lepszego działania
  • Obniża poziom cukru we krwi i wspomaga jego regulowanie
  • Pobudza enzymy trawienne i wydzielanie żółci, dzięki czemu pozwala na lepsze przyswajanie jedzenia
  • Ceniona jest za pomoc w dolegliwościach układu pokarmowego
  • Zwiększa odporność organizmu
  • Dobrze wpływa na oczy, ułatwia leczenie zapalenia spojówek i zespołu suchego oka
  • Wykazuje też silne właściwości antynowotworowe

Oczywiście należy pamiętać, że kurkuma jest jedynie środkiem pomocniczym, wspierającym nasz organizm, ale nie jest lekiem, więc nie można jej jako taki traktować.

Ciekawostką jest fakt, że kurkuma wykorzystywana jest także jako kosmetyk. Jej działanie pozwala na stworzenie z niej maseczek i olejków regenerujących skórę. Szczególnie dobrze sprawdza się do pielęgnacji cery przebarwionej oraz tłustej. Działa w tym przypadku antyseptycznie, przeciwzapalnie i kojąco. Osoby korzystające z maseczek z kurkumy mogą zauważyć żółty odcień pozostający na skórze po ich zastosowaniu – ten naturalny barwnik kurkumy można bez problemu usunąć jogurtem albo maślanką.