Niwelator laserowy – wszystko o urządzeniu

Różnego rodzaju narzędzia budowlane to dla wielu postronnych osób czarna magia. No i w sumie, czemu miałaby nie być. Dopóki sami nie jesteśmy zainteresowani przeprowadzeniem budowy domu, ewentualnie geodezją, wiedza ta zupełnie nie jest nam potrzebna. Tymczasem okazuje się, że są pewne urządzenia, które przydadzą się nawet podczas przeprowadzania małych remontów domowych, do których nie wołamy fachowców. Jasne, nie opłaca się wtedy kupować profesjonalne sprzętu, ale zawsze istnieją wypożyczalnie, w których można wypożyczyć na przykład niwelator laserowy. Co to takiego ten niwelator?

Otóż jest to urządzenie, które pokazuje podczas budowy i remontów, jak wykonać idealne piony czy poziomy. Teraz niektórzy powiedzą, że przecież od tego jest poziomica. No i mają rację, jednak jak na nowoczesne narzędzie przystało niwelator laserowy, to nieporównywalnie dokładniejsze urządzanie. Przede wszystkim eliminuje ono błąd ludzki, czyli nieodpowiednie przyłożenie poziomicy do pewnych fragmentów konstrukcji. Po drugie no niestety, ale poziomica, szczególnie niskiej jakości może wskazywać błędne odczyty, a na pewno także nieprecyzyjne, gdyż ocenić wskazany poziom i pion możemy wyłącznie „na oko”.

Niwelator laserowy a optyczny

Do tej pory zazwyczaj używało się niwelatorów optycznych, które jak najbardziej są także precyzyjnymi urządzeniami pomiarowymi, jednak niekończenie tak prostymi w obsłudze, jak ich laserowi następcy. Przede wszystkim do obsługi niwelatora laserowego nie potrzeba więcej niejednej osoby. W przypadku niwelatorów optycznych niestety potrzebne były dwie.

Druga sprawa to samo ustawianie niwelatora. Ogólnie nawet modele optyczne nie sprawiły większego problemy z przygotowaniem ich do pracy, jednak niwelator laserowy wprowadza to na jeszcze wyższy poziom.

Warto też wspomnieć o tym, że niwelatory laserowe to wyjątkowa precyzja nie tylko w wyznaczaniu wcześniej wspomnianych pionów i poziomów, ale też bezproblemowo może być ustawiony na linie pochyłe, które potrzebne są przy konstrukcji spadów, na przykład przy tworzeniu instalacji wodnych.

Niwelator laserowy – czy warty swojej ceny?

W przypadku prowadzenia działalności, czy to budowlanych i remontowych, czy geodezyjnych niwelator laserowy to wręcz nieodzowne urządzenie. Tak naprawdę bez niego postawienie domu na równych trwałych fundamentach, czy też pomiary geodezyjne i architektoniczne są nie do zrobienia. W przypadku remontów, jak i układania różnego rodzaju instalacji jest najlepszą alternatywą dla poziomicy.