Nowoczesny dom stodoła – prostota i minimalizm w cenie!

Kto by przypuszczał, że starodawne, wybitnie kojarzące się z zaniedbaną wsią stodoły, staną się mieszkaniowym obiektem pożądania? A jednak! Architekci idąc z duchem czasu od kilku już lat proponują zamiast klasycznego domku jednorodzinnego – domy przypominające kształtem dawną stodołę. I co ciekawe, są to propozycje ultranowoczesne, imponujące i od razu wpadające w oko!

Projekty w stylu dom stodoła – co je wyróżnia?

Podstawową cechą, która urzeka nas w domach budowanych na kształt stodoły jest ich ogromna przestrzeń, zwarta forma i niezwykłe przeszklenia, które zastąpiły staromodne deski, otwierając jednocześnie tą bryłę na świat. Dom stodoła to nowoczesna architektura, której nie powstydziłby się nawet najbardziej wymagający kupiec – taki, który stawia i na oryginalny budynek do własnego zamieszkania, i na arcyciekawy lokal pod wynajem, na imprezy firmowe czy przeznaczony na arcyciekawe apartamenty.

Standardowa „stodoła” ze swojego wiejskiego poprzednika ma dzisiaj jedynie kształt, dwupiętrową zasadę kondygnacyjną oraz imponującą przestrzeń. Cała reszta to już nowoczesna fantazja architekta: ogromne okna ciągnące się na długości ścian od ziemi, aż po sufit, drewniana obudowa lub elewacja z wysokiej klasy tworzyw sztucznych, które do złudzenia drewno przypominają, plus nierzadko futurystyczne wykończenie wnętrza. Elewacją domu w stylu stodoły może być też zgrabne połączenie cegły i drewna lub gładkich, otynkowanych ścian z dodatkiem kolorowego klinkieru lub drewna.

Wyróżnić można dwie podstawowe stylistyki takich nieruchomości: ciepłe i zimne. Ciepłe to te, które z zewnątrz opierają się na materiałach i kolorach naturalnych, jak najbardziej kojarzących się z domkiem wiejskim, ale w zdecydowanie większej formie. Tu dominują brązy, ciemne barwy miodowe, kolory jasne, ogólnie ciepłe. Zimna stylistyka opiera się na surowości materiałów, które przecinane są jedynie cieplejszymi akcentami. Może to być beton, grafitowa cegła, klinkier w wielu odcieniach szarości + dodatki.
Elementem coraz częściej pojawiającym się na dachach domów stodół są też panele fotowoltaiczne. Ogólny zamysł powstawania takiej nieruchomości zakłada jej ekologiczny charakter, utrzymanie dużych przestrzeni wnętrz, rozwiązania sprzyjające środowisku i jednocześnie cieszące oko bezwzględnym wrażeniem luksusu i szyku. Co ważne, idąc z trendem architektonicznego odświeżenia stodół, coraz więcej osób decyduje się nie tylko na budowę takich nieruchomości od zera, ale i na przeróbki posiadanych już starych budowli – na nowe, które dosłownie oszałamiają efektem końcowym.