Nowoczesny salon w stylu nowojorskim – podstawy aranżacji

Kolebką nowojorskiego klimatu we wnętrzach jest słynąca z elegancji dzielnica Upper East Side, będąca najbogatszą i jednocześnie najbardziej znaną częścią Manhattanu. To właśnie w oparach jej sławy narodziły się pomysły na urządzanie wnętrz inspirowanych i tamtejszym stylem życia i powiewem amerykańskiego luksusu. Jak idąc tropem tych inspiracji zaprojektować i wykończyć własny salon?

Salon w stylu nowojorskim – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w projektowaniu salonu na nuty aranżacyjne rodem z Manhattanu jest zrozumienie głównej myśli tego stylu. Ekskluzywny wygląd, dobrze przemyślane dodatki i charakterystyczna klasa, jaką wyróżniają się te wnętrza, ma za zadanie stworzyć dla zabieganych w wielkim mieście właścicieli mieszkań oazę odprężenia i efekt, który pozwoli im zapomnieć o wszechobecnym pośpiechu. Jednocześnie przestrzeń taka musi być modna i nowoczesna, subtelna i momentami nawiązująca do francuskiej harmonii (co sprawia, że łatwo łączy się ją z klimatami prowansalskimi) oraz pełna udogodnień.

Salon w stylu nowojorskim to przede wszystkim miejsce przestronne. Zachwyca lekkością, otwartą powierzchnią i ograniczeniem do minimum zarówno mebli, jak i dodatków. Po wejściu do takiego wnętrza, ma się odczuwać wyraźny spokój i wyciszenie, dlatego minimalizm wykończeniowy musi zachować przestrzeń, której zabieganym domownikom brakuje.

Podstawy aranżacji salonu w szczegółach:

  • Duża, otwarta przestrzeń, bez niepotrzebnego zagracania wnętrza
  • Kolorystyczny spokój: biel, beże, grafitowe szarości, a do tego ciekawe kontrapunkty (70% baza barw jasnych, 20% pobocznych i 10% kontrastu)
  • Okna wykończone stylową stolarką lub mocno industrialne, kojarzące się z amerykańskimi filmami
  • Oryginalne połączenia: surowa, odkryta i pozostawiona na widoku cegła, klinkier, zachowane stare elementy pomieszczenia w wersji lekko odrestaurowanej
  • Dekoracyjne rozety, sztukateria, lamperie
  • Pikowane pufy, skóra z wbitymi w nią ćwiekami, nowoczesne stoliki ze szkła lub chromowanego metalu, wielkie i robiące wrażenie pufy
  • Lustra optycznie powiększające przestrzeń
  • Dodatki geometryczne, kinkiety, kolorowe poduszki na sofach
  • Jedna ze ścian wykończona stylową fototapetą, np. winylową lub flizelinową, graffiti, ultramodne panele betonowe, tynki dekoracyjne (stiuk, struktura lub tynk japoński)

Warto pamiętać, że salon urządzany w stylu nowojorskim może mieć wiele różnych odłamów: od wersji klasycznej, nieodbiegającej od zasad przewodnich, przez nawiązania francuskie i prowansalskie po dekoracje z elementami art deco.