O czym należy pamiętać przy urządzaniu kuchni?

Według wielu kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. W kuchni spędzamy sporą ilość czasu zarówno rano, na przykład przed wyjściem do pracy lub szkoły, jak i popołudniami oraz wieczorami przygotowując ulubione przekąski. To właśnie w tym pomieszczeniu najczęściej spotykamy się z innymi domownikami dyskutując o przeróżnych sprawach, dlatego ważne jest aby w kuchni czuć się przyjemnie i komfortowo, a samo pomieszczenie było nie tylko ładne, ale też funkcjonalne. O czym więc należy pamiętać i co brać pod uwagę przy remoncie lub urządzaniu kuchni w nowym mieszkaniu?

1. Pomieszczenie, które mamy do dyspozycji

Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem jest rodzaj, kształt oraz powierzchnia pomieszczenia, które jest lub dopiero stanie się naszą kuchnią. Projekt mebli kuchennych powinien uwzględniać najważniejsze cechy i elementy pomieszczenia. Nie mówimy tutaj tylko o wspomnianych wyżej wielkości czy kształcie, ale też o rozmieszczeniu okien i drzwi. Kuchnia jest idealnym przykładem pomieszczenia, w którym najbardziej sprawdzają się meble na wymiar. To tutaj, jak w żadnym innym pomieszczeniu w naszym domu, powinno zależeć nam na pełnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni oraz stworzeniu układu w pełni ergonomicznego, który ułatwi nam codziennie gotowanie. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę? Na przykład na rozmieszczenie w kuchni sprzętu AGD, zlewu oraz na układzie i rodzaju szafek. Rodzaj naszego pomieszczenia jest tutaj kluczem – inaczej urządzać będziemy kuchnię na małej przestrzeni, chociażby na poddaszu, gdzie świetnym rozwiązaniem są szafki i półki o niestandardowych wymiarach, a inaczej, gdy mamy do dyspozycji wielkie, otwarte pomieszczenie połączone z jadalnią. Warto jednak pamiętać, że pewne zasady i rozwiązania stosowane przy projektowaniu kuchni (na przykład wspomniane rozmieszczenie sprzętu AGD) są od tego niezależne.

Wiele ciekawych inspiracji, projektów i realizacji mebli kuchennych znajdziesz na https://melbis.pl/realizacje/kuchnie/.

2. Styl i dobór materiałów

Wiele osób zastanawia się co wybrać – zakup mebli modułowych, a może zamówienie mebli pod wymiar? Kuchnia w stylu angielskim, a może jednak nowoczesne meble kuchenne? Dylematów i pytań jest wiele, należy jednak pamiętać, aby kuchnia dopasowana była do nas i do naszego stylu życia. Jeśli lepiej czujemy się w pomieszczeniach „surowszych” i nowoczesnych to właśnie taki styl powinniśmy wybrać i postawić na nowoczesną kuchnię lakierowaną, natomiast jeśli preferujemy ciepłe i przytulne pomieszczenia prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie klasyka i kuchnia drewniana. Pod uwagę musimy brać nie tylko nasz gust i upodobnia wizualne, ale też chociażby liczbę domowników, zwłaszcza jeśli nasza kuchnia połączona jest z jadalnią (dotyczy to wielkości stołu i ilości krzeseł). Przy wyborze kolorów, oprócz osobistych preferencji należy brać pod uwagę dostępność naturalnego światła w pomieszczeniu. Nawet preferując ciemne barwy, powinniśmy raczej decydować się na przykład na modną w ostatnim czasie białą kuchnię, jeśli w naszym pomieszczeniu brakuje okien.

3. Wybór odpowiedniego sprzętu

Kluczem do wymarzonej kuchni są nie tylko meble, ale też dobór odpowiedniego sprzętu AGD. Wybierz odpowiednią dla siebie płytę grzewczą z dostępnych chociażby płyt gazowych, ceramicznych i indukcyjnych. Równie szeroki jest wybór lodówek, a aktualnie królują lodówki pod zabudowę, które w kuchni są praktycznie niewidoczne oraz rozwiązania typu side-by-side. Zwłaszcza jeśli jesteśmy miłośnikami nowych technologii to wybór lodówki powinien sprawić nam sporo frajdy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o ciekawych i nowoczesnych rozwiązaniach , takich jak „tryb wakacyjny”, czy też możliwość kontroli zawartości lodówki bez jej otwierania. Jak z kolei zadbać o odpowiedni zapach w kuchni? Wybierając odpowiedni okap. Jak powszechnie wiadomo częstym problemem, zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach jest rozchodzenie się kuchennych zapachów. Można temu zaradzić, dzięki okapowi kuchennemu o odpowiedniej mocy. Optymalna moc okapu powinna być dobierana w zależności od metrażu pomieszczenia lub pomieszczeń, jeśli nasza kuchnia połączona jest z jadalnią lub salonem. Trzeba jednak koniecznie pamiętać, że wydajność urządzenia wiąże się również z generowanym przez nie hałasem – im więcej mocy posiada, tym jest głośniejsze, co niestety przy codziennym korzystaniu z okapu może wprowadzać dyskomfort.

Kuchnia jest pewnego rodzaju centrum domu, dlatego tak niezmiernie ważne jest jej odpowiednie urządzenie. Powyżej wymienione zostało kilka elementów, które projekt kuchni powinien obejmować: wygląd, funkcjonalność czy dobór sprzętu AGD, należy jednak pamiętać, że takich składowych do uwzględnienia jest więcej. Warto więc poznać zdanie, opinie i rady profesjonalistów, którzy pomogą nam odpowiednio zagospodarować najważniejsze pomieszczenie naszego domu. Inspiracji i porad warto szukać na stronach internetowych firm takich jak melbis. Melbis to studio mebli kuchennych wykonujące kuchnie na wymiar w Nowy Sączu, Krakowie oraz całej Małopolsce. Edukacja, zadawanie pytań i zapoznanie się z dużą ilością realizacji i inspiracji pozwoli stać nam się świadomym klientem, który wie czego chce i potrzebuje, a to już wielki krok w pogoni za marzeniem o idealnej kuchni.