O czym należy pamiętać w trakcie wymiany okna dachowego?

Remont lub adaptacja poddasza użytkowego obejmuje z reguły wymianę okien połaciowych. Choć jest to duże przedsięwzięcie, prawidłowo przeprowadzone gwarantuje pełen komfort, odpowiednią temperaturę zarówno zimą, jak i latem, a także ochronę przed wilgocią i hałasem z zewnątrz. Z czym wiąże się wymiana okien dachowych i o czym warto pamiętać, przystępując do ich remontu? Oto najważniejsze kwestie.

Wybór okien dachowych o właściwych parametrach

Jeden z kluczowych elementów wymiany okna dachowego to wybór właściwego modelu, który zapewni odpowiednią izolację termiczną i akustyczną, optymalny dostęp do światła dziennego, wentylację i funkcjonalność.

Przeglądając dostępne warianty, warto sięgać po okna dachowe od sprawdzonych i cenionych w branży producentów, takich jak Dakea. Proponuje on modele, w których parametry takie jak niski współczynnik przenikania ciepła, redukcja hałasów z zewnątrz, klasa wodoszczelności, czy też klasa przepuszczalności powietrza jest na najwyższym poziomie. Firma oferuje zarówno okna drewniane, jak i wykonane z wysokiej jakości PCV. Choć jedne i drugie z powodzeniem instalować można w pomieszczeniach każdego rodzaju, w kuchni czy łazience zaleca się montaż modeli plastikowych, które są łatwe w pielęgnacji, odporne na zabrudzenia i wilgoć.

Warto także zwrócić uwagę na konstrukcję szyby, sposób otwierania, kolorystykę i rozmiar, a także przeznaczenie danego okna. W ofercie producenta znaleźć można również okna dachowe przeznaczone specjalnie do dachów płaskich, czyli Dakea Horizon Fixed lub Horizon Vented.

Dowiedz się więcej:https://dakea.pl/artykuly/porady/jaki-jest-koszt-wymiany-okna-dachowego/

Prawidłowy montaż i wymiana okna dachowego

Wymianę okien dachowych należy rozpocząć od dokładnego sprawdzenia stanu konstrukcji samego dachu, deskowania połaci dachowych oraz ogólnego stanu izolacji. Jeżeli konieczny będzie remont konstrukcji dachu, należy przeprowadzić go przed wymianą lub wstawieniem okien, zarówno ze względu na oszczędność kosztów, jak i możliwość zmiany rozmieszczenia źródeł światła.

Wymiana okien dachowych to czynność, której nie należy podejmować się samodzielnie bez umiejętności i doświadczenia dekarskiego. Czynność tę należy powierzyć specjaliście, który zadba o najlepszą jakość wykonania, zapewnia szczelne połączenie okna z dachem bez mostków termicznych,nieszczelności, czy też innych uchybień, mających wpływ na ich późniejszą eksploatację.

Niezbędnym elementem montażowym są kołnierze do okien dachowych, dostępne w ofercie Dakea. Zapewniają one maksymalną szczelność całej instalacji, chronią wnętrze przed wiatrem i wilgocią, a zarazem tworzą szczelne obramowanie wokół okna, gwarantując wysoką izolację termiczną i estetyczny wygląd.

Dodatkowe akcesoria do okien dachowych

Nawet najlepsze i najbardziej funkcjonalne okna połaciowe nie są w stanie odpowiedzieć na wszystkie zróżnicowane potrzeby i preferencje. Z pomocą przychodzą jednak rozmaite akcesoria i dodatki stworzone dla maksymalnego komfortu użytkowania.

Przy okazji zakupu nowego okna dachowego można również zaopatrzyć się w rolety przyciemniające lub całkowicie zaciemniające, które perfekcyjnie sprawdzą się w przypadku mocno doświetlonych sypialni i nie tylko. Ochronę przed przegrzewaniem się poddasza gwarantuje zaciemniająca markiza termoizolacyjna lub roleta solarna Dakea SSR zasilana energią słoneczną.

Wśród pozostałych propozycji znaleźć można między innymi elektryczny otwieracz do okien dachowych z czujnikiem opadów, klasyczne żaluzje w nowoczesnej odsłonie, a także praktyczne moskitiery.