O czym warto pamiętać przy projektowaniu domu?

Budowa współczesnego domu wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Obecne warunki techniczne związane z budową domów niedawno zostały zaostrzone. Wymagania WT 2021 określają to, jaką przepuszczalność ciepła mogą mieć ściany budynku, a także okna czy drzwi. Każdy, kto otrzymał pozwolenie na budowę po 2021 roku musi pamiętać o konieczności spełnienia kilku konkretnych wytycznych. Co jest obecnie najważniejsze podczas projektowania domów? Sprawdzamy!

Warunki techniczne na 2021 rok – najważniejsze zapisy

Każdy budynek, którego pozwolenie na budowę zostało wydane w 2021 roku musi spełniać ściśle określone warunki techniczne, które głównie związane są z przenikaniem ciepła. Wytyczne te mają swoje zastosowanie również przy instalacji pompy ciepła. Im mniej ciepła wydostaje się z budynku przez ściany, okna i drzwi, tym efektywniej jest w stanie funkcjonować pompa ciepła. 

Według zapisów WT 2021 każdy nowo powstały lub zmodernizowany budynek musi wyrażać zapotrzebowanie na energię pierwotną potrzebną np. do ogrzewania i przygotowania CWU. Wskaźnik Ep, który określa potrzebną ilość kWh na metr kwadratowy wynosi obecnie 70 kWh/m2. Drugie wskazanie dotyczy przenikania ciepła. Współczynnik przenikania ciepła (W/m2K) określa, ile energii (wyrażonej w watach) przenika przez 1 metr kwadratowy przegrody, gdy różnica temperatury wynosi 1 Kelwin. W prostym ujęciu, współczynnik ten określa, ile ciepła wydostaje się z domu na zewnątrz. Współczynnik U określony jest na poziomie nie większym niż 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych, 1,4 W/m2K dla drzwi i bram garażowych, 0,9 W/m2K dla okien fasadowych i 1,1 W/m2K dla okien dachowych. 

Nowe wymagania techniczne dotyczą nie tylko budynków, które pozwolenie na budowę otrzymały w 2021 roku. Dostosowanie do najnowszych wymagań dotyczy również budynków, których projekt został stworzony według starych wytycznych, ale jego formalności i pozwolenia nie zostały wcześniej zakończone. Warunki WT 2021 musi spełniać również każdy modernizowany lub rozbudowywany budynek. Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które bardzo dobrze wpasowują się w najnowsze standardy energetyczne budynków. Sprawdź ofertę pomp ciepła firmy Heatergo https://heatergo.pl/pompy-ciepla/ i dowiedz się więcej o renomowanych producentach urządzeń.

Rekuperacja – nowoczesna wentylacja z odzyskiem ciepła

Rekuperacja również jest systemem ogrzewania, który stosowany jest w budynkach o wysokiej klasie energetycznej. Rekuperacja, nazywana również wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jej działanie opiera się na wymienniku, który przekazuje ciepło ze “zużytego” powietrza wywiewanego z budynku do nowego, świeżego powietrza, które nawiewane jest do środka budynku.

Rekuperator to jednostka zasilana energią elektryczną, która służy efektywnej wymianie ciepła wraz z wykorzystaniem ciepła z powietrza, które wydostaje się z budynku. System rekuperacji wymaga dostosowania budynku do wysokich standardów energetycznych, a takimi są standardy WT 2021. Posiadając nowy budynek lub decydując się na jego modernizację, warto zastanowić się nad wdrożeniem systemu rekuperacji, który oprócz zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, jest w stanie w ekologiczny i tani sposób odzyskiwać ciepło na potrzeby ogrzewania budynku. W dobie rosnących cen konwencjonalnych źródeł energii, jak np. gazu ziemnego, zastosowanie odnawialnych źródeł energii nabiera jeszcze większego znaczenia. 

Oferta firmy Heatergo posiada również rekuperatory renomowanych producentów. Rekuperatory to urządzenia, które realnie mogą przyczynić się do oszczędności w sezonie grzewczym. Z kolei połączenie pomp ciepła z rekuperacją jest świetnym rozwiązaniem dla osób chcących całkowicie uniezależnić się od drożejących źródeł energii. Aby obie instalacje działały maksymalnie efektywnie, warto pomyśleć o ich zastosowaniu już na etapie projektowania budynku lub jego modernizacji. Pozwoli to na przygotowanie budynku o możliwie najwyższych standardach energetycznych, które zapewnią odpowiednią efektywność instalacji.