Oceanarium Wrocław – to miejsce, które trzeba zobaczyć!

Jedną z największych atrakcji Wrocławia jest dzisiaj bez dwóch zdań tamtejsze Afrykarium. To niezwykły kompleks pokazujący gościom faunę i florę Afryki od strony jej środowiska wodnego. Celem tego miejsca było uświadomienie turystom, że Afryka to nie tylko sucha pustynia, lwy, żyrafy, słonie i nosorożce, ale także cała gama zwierząt wodnych. Skupienie się twórców tego miejsca na jasno określonym celu, sprawiło, że do oceanarium/afrykarium przybywają dziś rokrocznie tysiące osób, chętnych do poznania tego niezwykłego regionu.

Magia środowisk wodnych Czarnego Kontynentu

W kategorii oceanarium Wrocław możemy podziwiać kilka konkretnych, wodnych ekosystemów tzw. Czarnego Lądu. Pierwszym z nich jest Morze Czerwone, ze zbiornikiem o pojemności miliona litrów wody, w której żyją nie tylko kolorowe ryby niespotykane w żadnym innym miejscu świata, ale i cała, stworzona na potrzeby tego miejsca, rafa koralowa. Akwen zachwyca barwami i nie sposób oderwać od niego oczu.

Drugą część oceanarium stanowi Afryka Wschodnia – rozbudowany dział pełen akwenów z różnymi zwierzętami chowającymi się zwykle w głębinach tamtejszych wód. Są to np. hipopotamy oraz endemiczne ryby żyjące w środowisku naturalnym tzw. Jezior Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Twórcy Afrykarium zadbali również o to, żebyśmy w tym sektorze mogli zobaczyć zwierzęta nadwodne np. najmniejsze antylopy świata czy kolonię nagich gryzoni, która wzbudza ogromne zainteresowanie.

Hitem wrocławskiego oceanarium jest natomiast Kanał Mozambicki. To ogromna, osiemnastometrowa rura, którą umieszczono pod wodą i wykonano z przejrzystych ścian, przez które, jak w prawdziwym tunelu, można podziwiać żółwie, rekiny, gigantyczne płaszczki i wiele innych gatunków ryb. Strefą wzbudzające emocje jest także Wybrzeże Szkieletów oraz Dżungla nad rzeką Kongo. Mieszkańcami pierwszego z tych miejsc są mylone z fokami kotiki afrykańskie, pingwiny przylądkowe, mureny i barwne meduzy. Dżunglę z kolei zamieszkują m.in. krokodyle, roślinożerne ssaki manaty oraz liczne gatunki ptaków.

Oceanarium jest pierwszą tak dużą, polską inwestycją w stworzenie systemu, który pokazywałby życiodajne wody Afryki wraz z całym ich bogactwem, zapewniając jednocześnie doskonałe warunki bytowe zwierzętom, które w nim mieszkają. Można powiedzieć, że całość jest idealnie skrojonym organizmem, dzięki któremu flora i fauna wyrwana z naturalnego środowiska, może rozwijać się tu w optymalnych warunkach, ciesząc jednocześnie oko turystów i ucząc ich różnorodności afrykańskiego lądu.