Barwa ochry jest w ostatnich latach zdecydowanie najmodniejszym odcieniem żółci! Można ją zobaczyć nie tylko w reklamach, w których od razu przyciąga oko, ale i w mnóstwie domowych dekoracji, dodatków i mebli. Czym tak naprawdę jest ten kolor, skąd się wziął i dlaczego w świecie stylistów wnętrz, jest o nim tak głośno?
Ochra kolor – inspirujący, żółtawy brąz
Nie wszyscy wiedzą, że kolor ochry pochodzi z natury i nie jest wytworem sztucznych wariacji prosto z fabryki barwników. Sama ochra to specyficzny typ zwietrzeliny skał i iłów, które dzięki wyjątkowej zawartości żelaza, przybierają charakterystyczny, wpadający w oko odcień. Ochra kolor powstaje wskutek wietrzenia i mieszania się ze sobą różnych glinokrzemianów i wodorotlenków manganu, przyjmując całą paletę barw żółtych, od ochry żelazistej, przez antymonową, cytrynowo-żółtą, kremową czy bizmutową.
W naturze, pigment ochry o zabarwieniu od żółtego do brązowego, można spotkać np. przy kopalniach, czy strumykach, do których ta substancja się dostaje. Przybiera ona ciepły, kojący wzrok kolor, który zastosowany we wnętrzach domowych, nadaje im wyjątkowo nastrojowego klimatu. Dodatkowo, projektanci wnętrz szybko zauważyli, że zmodyfikowanie ochry poprzez tzw. obróbkę termiczną, powoduje wydobycie z niej przepięknej, pomarańczowo-czerwonej barwy. Dziś mówi się wręcz, że ochra jest kolorem nowoczesności wziętej prostu z natury.
Co ciekawe, ochra we wnętrzach może przyjmować setki różnorodnych wariacji i być może właśnie dlatego, tak często się po nią sięga. Odpowiednie jej odczynniki pasują zarówno do mieszkań skrajnie nowoczesnych, nierzadko aranżowanych minimalistycznie czy z nutą industrialnego polotu, jak i do wnętrz urządzanych bardzo tradycyjnie, swojsko, rustykalnie.
Ochrę można połączyć praktycznie z każdą inną barwą: sprawdzi się jako żółto-brązowa poduszka na białej pościeli, obrus na czarnym stole, zasłona dopasowana do bieli firanek, czy ciepły koc narzucony na grafitową, chłodną w wyrazie sofę. Hitem sezonu są fotele w kolorze ochry, doskonale wpisujące się w śliwkowe tło, szare wnętrza, jaskrawe pokoje nastolatków czy ogrody zimowe pełne zieleni zamkniętej wokół lustrzanych ścian.
Modę na ochrę szybko podchwycili producenci dodatków i mebli. W sklepach można znaleźć krzesła wykończone tapicerką w barwach ochry, ozdobne pufy, gałki do szuflad w komodzie, ale i całe meble wzbogacone o ten dodatek. Ciekawym pomysłem są np. drewniane szafy z frontami w ochrze, biurka z drobnymi jej elementami, obicia mebli a nawet dywany, w których stanowi ona kolor wiodący.