Odbiór mieszkania po remoncie – Na co zwrócić uwagę?

Remont mieszkania, choć przynosi wiele radości, często bywa przyczyną frustracji. Dlatego jego zakończenie to ogromna ulga dla inwestora. Przełomowym wydarzeniem jest odbiór mieszkania po remoncie. W jego trakcie należy sprawdzić, czy wszystkie prace zostały wykonane prawidłowo. To czas na wykrycie ewentualnych usterek i niedociągnięć. Odbiór mieszkania możemy przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z usług specjalistów. Warto wiedzieć, na co koniecznie zwrócić uwagę podczas odbioru technicznego mieszkania.

Przegląd techniczny mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zarówno remont, jak i wykończenie mieszkania wymagają wykonania szeregu prac. Błędy zdarzają się, jeśli trafimy na nieodpowiedzialnych fachowców. Zanim jeszcze wypłacimy wynagrodzenie firmie remontowej należy upewnić się, czy wszystkie zadania zostały wykonane poprawnie. W przypadku łazienki kluczowe znaczenie ma instalacja hydrauliczna oraz biały montaż. Cieknący prysznic, nieprawidłowo zamontowana toaleta, czy umywalka, źle zainstalowany syfon to tylko nieliczne z usterek, które możemy napotkać podczas odbioru mieszkania.

Warto również ocenić stan ścian oraz podłóg. Trzeba zwrócić uwagę, czy ościeżnice są zabezpieczone silikonem w miejscu styku z podłogą. Fachowcy mają tendencję do pomijania tego elementu. Choć na pierwszy rzut oka nie powinno stanowić to problemu, w trakcie eksploatacji mogą pojawić się kłopoty. Przy myciu podłóg ościeżnica będzie pochłaniać wodę, co skutkuje jej odkształcaniem lub „puchnięciem”. Tak samo jest z blatami w kuchni i łazience – ich krawędzie również powinny zostać zabezpieczone silikonem.

Przed odbiorem mieszkania trzeba sprawdzić, czy nie ma żadnych rys, zabrudzeń, nierówności oraz niedomalowanych miejsc. Warto skontrolować, jak wyglądają ściany za grzejnikami. Bardzo często nieprofesjonalnej ekipie zdarza się pominąć te miejsca, co przekłada się na nieestetyczny wygląd pomieszczenia. Kolejnym błędem wykonywanym przez fachowców jest nieprawidłowy montaż drzwi wewnętrznych. Kluczowe jest właściwe osadzenie ościeżnicy w otworze drzwiowym. Dzięki temu nie będzie problemu z zamykaniem i otwieraniem skrzydeł.

Umowa i protokół odbioru mieszkania – dlaczego to ważne?

Decydując się na współpracę z firmą budowlaną obowiązkowym elementem jest spisanie umowy z jej wykonawcą. W dokumencie powinny zostać zawarte wszystkie działania, które należy przeprowadzić. Należy uwzględnić zarówno te drobne, jak i obszerne prace remontowe oraz termin ich realizacji. Ponadto w umowie koniecznie muszą znaleźć się obowiązki i prawa każdej ze stron, wysokość wynagrodzenia, jak również sposób płatności. Istotną informacją są zasady odpowiedzialności za ewentualne wady robót. Warto wiedzieć, że w umowie o roboty budowlane dopuszczalne są kary umowne. Taki dokument daje większą pewność, że firma wywiąże się z podjętego zobowiązania. Przyda się też przy odbiorze mieszkania po remoncie.

Kolejnym bardzo ważnym dokumentem jest protokół odbioru mieszkania. Dotyczy on oceny stanu lokalu. Podczas spisywania protokołu właściciel ma obowiązek zgłosić wszystkie wady, o ile takowe zostały stwierdzone. Protokół odbioru spisuje się po oględzinach mieszkania. Dokument ten musi zawierać zakres prac oraz informację o sporządzonej uprzednio umowie. Pamiętajmy, by nie podpisywać protokołu odbioru, wierząc, że wykonawca szybko poprawi wszelkie niedociągnięcia, ponieważ w takiej sytuacji nie ciąży już na nim żadna odpowiedzialność i może nigdy nie wrócić. Jeśli potrzebujesz odbioru technicznego możesz skorzystać ze wsparcia profesjonalistów lub zrobić to na własną rękę.

Co zrobić, gdy prace remontowe nie spełniają naszych oczekiwań?

W przypadku, gdy nie zauważymy żadnych wad w wykonanych pracach remontowych i wykończeniowych, nie pozostało nic innego jak podpisać protokół odbioru i cieszyć się pięknym mieszkaniem. Sprawa nieco się komplikuje, jeśli zauważymy poważne niedociągnięcia. Jak postąpić w takiej sytuacji? Inwestor ma prawo powołać wykonawcę lub inną osobę, na której ciąży odpowiedzialność, do naprawy usterek w wyznaczonym terminie. Jeśli w umowie nie znajdziemy odniesienia do zasad odpowiedzialności, z pomocą przychodzą regulacje w Kodeksie cywilnym.

Właściciel mieszkania ma prawo odstąpić od umowy i zlecić wykonanie robót remontowych innemu wykonawcy. Wszelkie koszty związane z naprawą usterek pokrywa osoba, która się tego dopuściła. Inwestor może również zmniejszyć wynagrodzenie wykonawcy oraz żądać odszkodowania z jego strony.

Jak wybrać dobrą firmę remontową? 

Wybór dobrej firmy remontowej to nie lada wyzwanie. W dzisiejszych czasach nietrudno natknąć się na nieprzygotowanych do pracy fachowców. Podstawowym krokiem jest sprawdzenie ekipy wykończeniowej pod względem jakości prac oraz terminowości. Wskazany jest dokładny research. Warto zasięgnąć porady u rodziny, znajomych oraz przejrzeć fora internetowe, ponieważ jest to źródło wielu cennych informacji. Najlepiej wybrać firmę remontową z polecenia. W takiej sytuacji zyskujemy gwarancję, że prace przebiegną szybko i bez większych kłopotów. Dobrze też sprawdzić referencje określonej firmy. Pamiętajmy, by mimo wszystko nadzorować prace budowlane na każdym etapie. Profesjonalne wykończenie wnętrz dla doświadczonych fachowców nie powinno stanowić najmniejszego problemu.

Podsumowanie

Remont mieszkania to spore przedsięwzięcie. Wymaga nie tylko nakładów pieniężnych, ale i doskonałej organizacji. Po zakończeniu prac wykończeniowych konieczny jest odbiór techniczny mieszkania. Warto pamiętać o zatrudnieniu dobrej ekipy remontowej. To trudne, lecz wykonalne zadanie. Powierzając remont ekipie bez referencji musimy liczyć się z błędami i usterkami. Mogą pojawić się tak naprawdę na każdym etapie renowacji. Podczas sporządzania protokołu odbioru należy zgłosić każdy, nawet najdrobniejszy błąd. Inwestor ma pełne prawo pociągnąć do odpowiedzialności wykonawcę na podstawie zawartej wcześniej umowy.