Ogrzewanie podłogowe jest nie tylko wygodne, ale i energooszczędne. W dodatku łatwo się je obsługuje i gwarantuje komfort termiczny w każdym pomieszczeniu. Wbrew pozorom jego montaż wcale nie kosztuje fortuny. Ważne jedynie, by wszystko odpowiednio zaplanować i skorzystać z materiałów najwyższej jakości. Wtedy inwestycja się opłaci, gwarantując komfort cieplny, niezależnie od powierzchni nieruchomości i warunków panujących na zewnątrz.
Co to jest ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe nazywane bywa również ogrzewaniem płaszczyznowym lub po prostu podłogówką. Jest to wymiennik ciepła, zainstalowany jednak na stosunkowo rozległym terenie. To sprawia, że charakteryzuje się on zdecydowanie większą powierzchnią wymiany cieplnej od standardowych urządzeń. Dzięki temu pracuje na niższym parametrze zasilania. Uzyskuje przy tym temperatury sięgające komfortowych 23°C lub wyższych wartości, jeśli są one pożądane przez domowników.
To rozwiązanie bardzo wygodne i oszczędne. Ogrzewanie płaszczyznowe sprawia, że pompa ciepła nie musi pracować aż tak intensywnie. W efekcie tego zużywa mniejsze ilości energii, a to bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki. Można zatem powiedzieć, że montaż podłogówki to inwestycja, która bezustannie na siebie zarabia. Jest ponadto bezpieczna i łatwa w obsłudze, bo sterować nią można zarówno przewodowo, jak i radiowo. Zależnie od potrzeb pozwala na dostosowanie oczekiwanych temperatur do konkretnych pomieszczeń.
Mitem jest, że ogrzewanie podłogowe prowadzi do podnoszenia się kurzu czy ciągłego uczucia gorąca. Niska temperatura zasilania sprawia, że intensywna konwekcja powietrza nie występuje, czyli potencjalne wzbijanie się zanieczyszczeń z podłogi w powietrze nie może mieć miejsca. Ta sama kwestia niweluje także potencjalne uczucie gorąca. Przy zastosowaniu dobrej jakości materiałów podłogowych zagrożenia takimi sytuacjami nie trzeba się obawiać.
Jak należy zamontować ogrzewanie płaszczyznowe (podłogówkę)?
Sekretem efektywnego działania tego typu instalacji jest ułożenie jej w odpowiedni sposób. Duża powierzchnia wymiany generowana być powinna bowiem nie tylko przez wiele m2 podłogi, ale także znaczne zagęszczenie rur. Wskazane jest układanie ich co ok. 10 cm, a nawet gęściej. Prowadzi to bowiem do znacznej redukcji temperatury zasilania, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego w pomieszczeniach.
W przypadku podłogówki ważne jest także pokrycie rurami całej powierzchni nieruchomości. Pomysły, by omijać obszary umeblowane czy mniej “dostępne” dla domowników zwykle nie są trafione. Prowadzą do nierównego nagrzewania pokoi i wrażenia “chłodnych miejsc”. Co więcej, z czasem mogą sprawiać kłopoty, związane np. z przemeblowaniem czy zmianą układu pomieszczeń w budynku.
Decydując się na ogrzewanie podłogowe, warto je dokładnie przemyśleć i zaplanować. Ważna jest zrównoważona hydraulicznie instalacja, zaprojektowana tak, by nie sprawiała problemów z regulacją. Właściwa współpraca układu z pompą ciepła i siłownikami w pętlach ogrzewania pozwala na precyzyjne sterowanie temperaturami w poszczególnych pomieszczeniach. To natomiast przekłada się nie tylko na komfort mieszkańców, ale i funkcjonalność budynku. Ułatwia bowiem organizację np. spiżarni czy pokoi o specyficznych wymogach cieplnych.
Czy ogrzewanie podłogowe jest dobrym pomysłem?
Ogrzewanie płaszczyznowe gwarantuje komfort cieplny mieszkańcom, a przy tym generuje oszczędności w rachunkach. Jest wygodne, łatwe w użytkowaniu i sterowaniu. Dodatkowo sprawdza się w większości budynków i pozwala na uniknięcie wieszania tradycyjnych kaloryferów. To dodatkowa zaleta dla osób ceniących atrakcyjny wygląd przestrzeni.
Wszystko to sprawia, że jest to jedno z najbardziej opłacalnych i pożądanych rozwiązań na rynku. Sprzyja ekonomii, a w przypadku kupna urządzenia sprawdzonej marki, od renomowanego sprzedawcy, stanowi szybko spłacającą się inwestycję. Dzięki temu jest gotowe na spełnianie wszystkich zadań, stawianych przed nim przez domowników.