Oryginalna lampa miedziana w różnych wariacjach

Właściwe oświetlenie jest bez dwóch zdań jednym z najważniejszych elementów każdego domu. Bez względu na to czy wybieramy je sami, czy zlecamy dobór specjaliście – warto się do tego przyłożyć, bo efekt, jaki robi odpowiednia lampa może przejść najśmielsze oczekiwania! Hitem ostatnich lat są np. lampy miedziane – pachnące stylistyką loftów, inspiracji industrialnych i jednocześnie dające we wnętrzach wrażenie egzotyki! Jak dobrać taką lampę do różnych pomieszczeń?

W jakich wnętrzach sprawdzi się lampa miedziana?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że oryginalność, jaką wyróżniają się lampy wykonane z miedzi lub w kolorze miedzi, sprawia, że nie w każdej przestrzeni będą one dobrze wyglądały. Jeśli całość domu urządzona jest np. w stylu glamour albo z nutką fantazji prowansalskich, to miedziane oświetlenie niekoniecznie będzie tu dobrze pasować. Za to świetnie wpisze się w industrialny styl wnętrz, do salonów, sypialni, loftów czy biur aranżowanych z nowoczesnym rozmachem. Ciekawie może się też sprawdzić we wnętrzach skandynawskich i ultranowoczesnych.

  • Lampa miedziana wisząca (sufitowa) – doskonała opcja do pomieszczeń wysokich, szczególnie jeśli zawieszona jest na długim kablu, pojedynczym, lub w fabrycznym splocie Minimalistyczna i lśniąca – świetnie sprawdzi się nad kuchennym stołem, albo umieszczoną na środku kuchni wyspą. Lampy tego typu mogą mieć wersje polerowane na wysoki połysk lub matowe, a nawet celowo postarzane, dobrze pasujące do wnętrz stylizowanych na wiejskie klimaty.
  • Wersja stojąca – najczęściej umieszczona na trójnogu, statywie z czarnej stali lub w wydaniu sypialnianym – z pękatym brzuszkiem w barwach miedzi i czarnym kloszem. Kupując lampę stojącą, warto zwrócić uwagę na to, że doskonale wygląda ona w towarzystwie wspomnianej wcześniej czerni, tworząc wraz z nią bardzo elegancką całość.
  • Nieszablonowy kinkiet – w zabudowanym kloszu z miedzi, w otwartej konstrukcji stalowej spoza której widać żarówkę lub w wersji dyskretny, mały klosz i podłużne światło żarówki kierujące swój promień idealnie we wskazanym kierunku. Ta opcja nada się do oświetlenia ulubionego fotela, w którym czytamy książki, hallu czy do umieszczenia na szafie w pobliżu łóżka.

Szczególną propozycją wśród lamp miedzianych jest ta, która opiera się na formie kuli. Pękate kształty pokryte miedzią i wykończone polerowaniem, dają niezwykły efekt zarówno samej lampy, jak i padającego z niej światła. Wybierając model wiszący, stojący czy kinkiet warto więc przed zakupami zdecydować czy kula nie byłaby właśnie dobrym rozwiązaniem w każdym z tych przypadków. Efektowna!