W poszukiwaniu ciekawych dodatków, które urozmaicą wygląd mieszkania i jednocześnie sprawią, że będzie się nam w nim przyjemnie wypoczywało, warto rozważyć gadżet, jakim są pokojowe huśtawki. W mieszkaniach o większym metrażu mogą być one doskonałym miejscem na relaks po pracy, ale i enklawą spokoju, w której dzięki lekkiemu kołysaniu się tego „mebla”, uspokoimy skołatane nerwy.
Jakie huśtawki do pokoju dorosłych?
Mogłoby się wydawać, że w domowych huśtawkach świetnie bawić się będą tylko dzieci, ale to nieprawda! Oryginalne wyroby tego typu, projektowane są dzisiaj w dużej mierze właśnie z myślą o osobach dorosłych. Naukowo udowodniono, że kołysanie się w huśtawce czy w fotelu bujanym, pozytywnie wpływa na psychikę, odpręża, relaksuje i pomaga odzyskać równowagę życiową, a to rzeczy, których zapracowani na co dzień dorośli, potrzebują wyjątkowo.
Wśród pomysłów na huśtawki do salonu, sypialni czy pokoju dziennego osoby dorosłej, wymieć można:
- Huśtawki projektowane na styl podwieszanych foteli (zarówno pełne, jak i plecionkowe)
- Huśtawki w formie siedziska z doczepionymi na brzegach sznurkami, które mocuje się w suficie (przypominają one klasyczne huśtawki z placów zabaw)
- Hamako-huśtawki, które są w stanie pomieścić jednocześnie nawet dwie osoby
- Huśtawki o siedzisku okrągłym, wyplatane w środku i umożliwiające zanurzenie się w nich głębiej niż na fotelowych
- Huśtawki na stelażach, niewymagające montowania pod sufitem
Możliwości wyboru w huśtawkach dla dorosłych są naprawdę imponujące, dlatego warto przeglądać je uważnie, tak by dobrać dla siebie najlepszą opcję.
Huśtawka dla dziecka – o co zadbać?
Wybierając huśtawki do pokoju dziecka, dobrze jest rozważyć takie, które przede wszystkim będą bezpieczne do codziennej zabawy. Dla dzieci bardziej energicznych nie zaleca się np. domowych huśtawek, które pozwalają na zbyt mocne rozbujanie się. Rodzice doskonale wiedzą tu o tym, że dzieci w czasie zabawy potrafią urządzać psoty, wyścigi czy zawody, a na pewno nie chcieliby, żeby ich pociechy, biorąc udział w takich pomysłach, wylądowały na ścianie, czy wypadły z huśtawki wprost na zestaw kina domowego.
Żeby ograniczyć ryzyko, lepiej jest huśtawkę sprawić dziecku starszemu, które nie ma już potrzeby szaleństw, a po prostu lubi pobujać się w przód i w tył, bez zbytnich wygłupów. Producenci domowych huśtawek dbają wprawdzie o to, by były one maksymalnie bezpieczne, ale w pewnym wieku trudno odwieść dzieci od eksperymentów, dlatego lepiej postawić na klasyczną huśtawkę poza domem, a dopiero po podrośnięciu dziecka, zdecydować się na zakup tego akcesorium wprost do jego pokoju.