Osłona na kaloryfer wady i zalety

Czy maskowanie nieładnego grzejnika rzeczywiście się opłaca? A może przez taką estetyczną poprawę jego wyglądu stracimy więcej, niż nam się wydaje? Jakie są korzyści i zagrożenia wynikające z osłaniania grzejników? Sprawdzamy!

Osłona na kaloryfer wady i zalety

O zaletach i wadach osłon grzejnikowych mówimy przede wszystkim dlatego, że często dążenie do uatrakcyjnienia mieszkania sprawia, że zapominamy po co tak naprawdę jest kaloryfer. Jego główną funkcją jest równomierne rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu, więc jeśli chcąc go uatrakcyjnić, zasłonimy cały front nieodpowiednio, to okaże się, że w mieszkaniu z miejsca zrobi się chłodniej, a straty ciepła wyraźnie odczujemy w rachunkach z energię elektryczną. Wybierając osłonę musimy więc zadbać o to, by przepuszczała ona ciepło i nie generowała niepotrzebnych problemów.

Zalety dobrze dobranej osłony

  • Poprawia wygląd mieszkania, zasłaniając widok np. na podniszczony czy stary grzejnik
  • Wprowadza do wnętrza nową formę dekoracyjną
  • Odwraca uwagę od instalacji grzewczej i urozmaica przestrzeń

Wady osłon

  • Zawsze powodują jakiś procent strat cieplnych, ale może on osiągać np. minimum czyli do 1%, które nie jest odczuwalne ani w ciepłocie pomieszczenia, ani w rachunkach
  • Izolują emitowane przez kaloryfer ciepło – im są szczelniejsze, tym izolacja ta jest większa, a to już realnie wpływa na chłód i wysokie straty energetyczne
  • W przypadku złego wykonania mogą ograniczać dostęp do termostatu, lub zasłaniać go tak, że będzie on wskazywał wyższą temperaturę niż rzeczywiście jest w pokoju. Zasada: nigdy przy osłanianiu grzejnika nie wolno zasłaniać czujnika temperatury!
  • Najtańsze na rynku osłony zwykle mają wady (są zbyt szczelne i mało przewiewne!), więc powodują większe straty ciepła

Każdorazowo wybór osłony powinien być podyktowany przede wszystkim jej jakością i ograniczeniem strat cieplnych, a nie nadzwyczajnie zachwycającą dekoracyjnością. Oczywiste jest, że dobrej klasy zabudowy grzejników będą kosztowały, ale będzie to wydatek jednorazowy, dlatego warto poświęcić trochę czasu na to, by dobrać materiał i typ osłony do faktycznych potrzeb. Tu „treść” powinna być ważniejsza niż forma! Wysokiej klasy przesłony można zresztą kupić w najbardziej fantazyjnych wzorach i kolorach, dlatego lepiej postawić na nie od razu, żeby później nie dziwić się wychłodzeniu mieszkania.

Podsumowując, osłona na kaloryfer ma zarówno wady, jak i zalety, ale przy umiejętnym doborze takiego sposobu maskowania, możemy zyskać i atrakcyjny wygląd kaloryfera i maksymalnie ograniczyć wynikające z takiej przesłony straty ciepła.