Osłony na kaloryfery w Twoim domu

Grzejniki w naszych domach pełnią bardzo ważną funkcję. Nie tylko umożliwiają skuteczne ogrzanie każdego pomieszczenia, ale też pozwalają wysuszyć powietrze – a tym samym uniknąć występowania pleśni i grzybów. W najnowszych projektach i wizualizacjach wnętrz możemy znaleźć wiele interesujących sposobów zabudowy kaloryferów, które wcale nie przestają wykonywać swojego zadania. Które maskownice sprawdzą się najlepiej w nowoczesnym stylu, a które cechują się korzystną ceną i estetycznym wykonaniem? Sprawdźmy! 

Drewniane osłony na kaloryfery 

Estetyczną maskownicę na grzejnik możemy znaleźć w wielu sklepach budowlanych, bądź zamówić u stolarza lub szklarza i tym samym stworzyć niezwykły przedmiot według własnego pomysłu. Osłony na kaloryfery wykonane z drewna cechują się niezwykłym urokiem, należy jednak pamiętać o minusach, jakie wynikają z takiego rozwiązania. 

Szacuje się, że przez zastosowanie osłony na źródło ciepła w pomieszczeniu tracimy średnio 10 – 20 % mocy. Ten niuans wiąże się z podwyższonymi rachunkami za ogrzewanie. W przypadku nadmiernej utraty ciepła musimy rozkręcać kaloryfery, bądź zaprojektować maskownicę w sposób umożliwiający przekazywanie jak największej ilości energii. 

Ażurowe maskownice 

Aby grzejnik mógł pełnić swoją funkcję muszą zostać spełnione określone zasady. Z reguły źródło ciepła montowane jest tuż pod oknem, aby mogło ono skutecznie ogrzać całe pomieszczenie należy zachować około 10 centymetrów odstępu z każdej strony grzejnika. Wybierając odpowiednią osłonę na kaloryfer musimy zwrócić uwagę na jej wolną przestrzeń wokół grzejnika. Wyjątkiem od tej reguły są maskownice, które zostały wykończone w delikatny, ażurowy sposób. 

Jeżeli nasza nowa maskownica posiada wykończenie aż po sam parapet należy zwrócić uwagę na otwory, które umożliwią uniesienie się ciepła ku górze. Ponadto musimy zwrócić uwagę na tę część osłony na kaloryfer, za którą ma skrywać się głowica termostatyczna. Dzięki szybkiemu i łatwemu dostępowi nie musimy obawiać się o problemy związane z regulacją temperatury. 

Nowoczesne wnętrze rządzi się swoimi prawami. Dzięki setkom produktów, dostępnych na rynku, każdy z nas może znaleźć coś dla siebie. W niebanalnej przestrzeni wymarzonego domu możemy zastosować nowoczesne osłony na kaloryfery wykonane ze szkła, które pozwolą na dostarczanie większej ilości ciepła, niż w przypadku drewnianych maskownic. Jeśli jesteś „złotą rączką” to możesz również podjąć się samodzielnego wykonania osłony grzejnikowej. Wystarczy sklejka bądź MDF, wyrzynarka i odrobina chęci, aby powstało niebanalne cudo, które na długie lata ozdobi Twój dom!