Oświetlenie LED w łazienkach – 5 pomysłów!

Technologia LED już od wielu lat wykorzystywana jest we wnętrzach – swoje miejsce znalazła również w naszych łazienkach! Nic dziwnego, że oświetlenie LED w łazienkach to świetny sposób na unikalne, klimatyczne i estetyczne wykończenie.

W tym artykule poznacie kilka sposobów na zastosowanie oświetlenia tego typu w łazienkach. Zapraszamy do lektury!

Wszystkie realizacje widoczne w tym wpisie to łazienki wykonane przez firmę remontowo-budowlaną URB Fudali, która od wielu lat działa w całej Polsce, głównie w Małopolsce i na Śląsku.

To świetny pomysł! Nie bez powodu oświetlenie łazienkowe LED cieszy się sporą popularnością. Wielką zaletą tego rozwiązania jest jego uniwersalność. Ledy mogą zostać wykorzystane jako:

  • oświetlenie główne,
  • oświetlenie funkcyjne,
  • oświetlenie dekoracyjne.

Umiejętnie rozmieszczone lampy LED o odpowiednim natężeniu mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne żarówki i posłużyć jako funkcjonalne i niezwykle estetyczne oświetlenie główne.

Diody LED wydają się być wynalazkiem wręcz stworzonym do pełnienia funkcji oświetlenie funkcyjnego. Oświetlenie tego typu ma za zadanie podkreślić i wyeksponować pewną część pomieszczenia, na przykład lustro, czy półeczkę.

W kwestii oświetlenia dekoracyjnego, taśmy LED również nie mają sobie równych. Montaż taśmy LED w odpowiednich miejscach pozwala na uzyskanie zjawiskowego efektu linii świetlnych.

Zaczęliśmy od ogólników. Czas na sprecyzowanie tematu.

Oświetlenie lustra w łazience

Podczas opracowywania aranżacji oświetlenia łazienki, warto rozważyć umieszczenie źródła światła również za lustrami. Oprawy LED luster to hit ostatnich lat. Nic dziwnego, pozwala on poczuć się niczym gwiazda Hollywood przed występem! A teraz na poważnie…

Oświetlenie lustra to świetny sposób na ułatwienie i umilenie codziennego czasu spędzonego przed lustrem. Światło w barwie neutralnej (3500-5000 K) jest odpowiednie do wykonywania makijażu, pielęgnacji, czy golenia zarostu. Barwa w tym odcieniu nie zaburza w żaden sposób koloru skóry, dlatego jest ona wskazana do stosowania przy lustrze. To rozwiązanie niezwykle funkcjonalne, ale również wysoce estetyczne i klimatyczne.

Barwa światła powinna być również dopasowana do stylu wnętrza i czynności wykonywanych w łazience.

  • Zimne światło – 4600 do 6500 K – dobrze sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, a najbardziej tych urządzonych na biało. Zimne światło dobrze współgra z motywem przewodnim, jakim jest metal.
  • Ciepłe światło – 2700 do 3200 K – będzie się lepiej prezentować we wnętrzach z cieplejszymi, np. pastelowymi kolorami.
  • Neutralne światło – to wcześniej wspomniane przez nas światło, które świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które dużo czasu spędzają przed lustrem.

Niezależnie od tego, czy postawisz na oświetlenie nad lustrem, pod lustrem, czy za lustrem możesz wykorzystać zarówno taśmy LED, jak i żarówki LED montowane w kinkietach. Jednak w kwestii oświetlenia lustra dominują taśmy LED, które pozwalają uzyskać piękną, świetlną obwódkę i równomiernie rozproszone światło. Bardzo ważne jest, aby korzystać z pasków LED odpornych na wilgoć i montować je w wodoodpornych profilach.

Jeśli chodzi o oświetlenie nad lustrem, to najczęściej stosowanym rozwiązaniem są kinkiety różnego rodzaju i w różnych kształtach. Mogą one przyjmować formę świetlnej listwy, okręgu, kwadratu i wiele innych, rozmaitych form. Kinkiety najczęściej stosowane są jako mocniejsze, górne oświetlenie luster.

Oświetlenie w małej łazience

Zacznijmy od tego, że wiszące żyrandole i masywne kinkiety nie są najlepszym pomysłem do pomieszczenia o małej powierzchni. Niepotrzebnie zabiorą one miejsce, a w dodatku są niefunkcjonalne. W małych łazienkach wskazany jest wybór oświetlenia led, które nie pomniejsza przestrzeni użytkowej.

Mimo małej przestrzeni warto skorzystać z dwóch źródeł światła – głównego i dodatkowego. Centralne miejsce powinna zajmować łazienkowa lampa sufitowa, a przy lustrze oświetlenie dodatkowe, punktowe, rozmieszczone równomiernie po obu stronach. Zaaranżowane w ten sposób światła przy lustrze zapewniają naturalne oświetlenie twarzy bez rzucania cieni.

Spójrzcie sami. Po prawej prezentujemy łazienkę w naszym wykonaniu. Oczywiście nie mogło zabraknąć nowoczesnego oświetlenia LED!

Oświetlenie sufitu w łazienkach

Górnym źródłem światła mogą być zarówno żarówki LED, jak i taśmy LED. Światło padające z góry najczęściej pełni funkcję głównego oświetlenia, dlatego jest niezwykle istotne w każdym pomieszczeniu, w tym w łazience.

Z głównym źródłem światła najczęściej kojarzą nam się żarówki lub kinkiety. Dzisiejsza technologia z powodzeniem pozwala wykorzystywać profile LED jako główne oświetlenie – nie ma z tym żadnego problemu. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią barwę, natężenie i miejsce montażu. Popularne jest również łączenie kinkietów, czy żarówek z listwami świetlnymi zamontowanymi na krawędziach sufitu.

Listwy ledowe przeznaczone łazienki dają niemal nieograniczone możliwości aranżacji. Można pokusić się o stworzenie wzoru na suficie, na piękną, świetlną obwódkę przy krawędziach, czy inny, wymyślny sposób montażu oświetlenia LED. Światło tego typu to idealny sposób na dopełnienie wnętrz nowoczesnych łazienek.

Oświetlenie LED wanny

Podświetlana wanna to kolejny sposób na wywołanie efektu WOW i stworzenie niesamowitego klimatu. Istnieje kilka możliwości oświetlenia wanny.

  1. Rozmieszczenie punktów światła wzdłuż wanny, tworzące obwódkę świetlną. W przypadku wolnostojącej wanny, warto postawić na oświetlenie górne np. piękną, nowoczesną lamp ę wiszącą, która podkreśli walory estetyczne wanny i zaznaczy centralny punkt łazienki.
  2. Podświetlenie od spodu np. wnęki, które wywołuje efekt głębi.
  3. Oświetlenie krawędzi wanny tworzy efekt zarysowanej bryły świetlnej.

Po lewej prezentujemy naszą kolejną realizację, na której widać podświetlenie wnęki nad wanną, podświetlenie wanny, podświetlenie w ścianie.

Oświetlenie wnęk i półek łazienkowych

Oświetlanie wnęki w ścianie łazienki, półek, załamań i innych charakterystycznych punktów w świetny sposób tworzy i zarysowuje przestrzeń. To niezwykle estetyczne, ale również funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwi Ci łatwe korzystanie z przedmiotów bez konieczności włączania głównego, mocnego światła.

To również świetny sposób na zarysowanie geometrycznych kształtów i architektury łazienki. Poniżej nasza kolejna realizacja. W tej aranżacji łazienki światła LED zostały wykorzystane przy lustrze, blacie i wnęce.