Palmiarnia Łódź – miejsce z historią

Palmiarnia Łódź jest jednym z najciekawszych współczesnych budynków w tym mieście i jednym z najnowocześniejszych obiektów w Europie. Dla turystów została udostępniona w 1956 roku. Rosną tutaj 100-letnie drzewa egzotyczne, a niektóre palmy osiągają wysokość około 18 metrów. Będąc w Łodzi, warto wybrać się w to miejsce!

Palmiarnia Łódź — historia

Powstanie Palmiarni w Łodzi związane jest z bogatymi fabrykantami, którzy w II połowie XIX wieku umieszczali w swoich willach oranżerie z rzadkimi okazami roślin cieplarnianych. Niestety, kiedy w latach 20. nadszedł kryzys, wielu z nich musiało pozbyć się wielkich palm czy bananowców. Rośliny trafiły do miejskich szklarni, zajmując miejsce obok okazów pozostawionych po I Wojnie Światowej przez carskich urzędników, którzy uciekali wtedy z Łodzi.

W 1955 roku postanowiono zrobić jedno miejsce, w którym znalazłyby się wszystkie egzotyczne rośliny. Na Palmiarnię przeznaczono budynek dawnej stołówki. Zwiedzającym miejsce udostępniono 1 września 1956 roku.

Palmiarnia Łódź znajduje się na terenie Parku Źródliska, przy ulicy Piłsudskiego.

Co zobaczymy w łódzkiej Palmiarni?

Aktualnie w łódzkiej Palmiarni znajduje się ok. 4,5 tysiąca gatunków roślin, w tym liczące ponad 100 lat palmy. Obiekt został podzielony na 3 pawilony o następującej tematyce: śródziemnomorskiej, tropikalnej i pustynno-kaktusowej. Przed wejściem do każdego pomieszczenia wisi tablica, na której wyświetla się temperatura oraz wilgotność powietrza, jaka w nim panuje.

Od czasu do czasu na terenie palmiarni organizowane są różne ciekawe przedsięwzięcia, wystawy oraz pokazy (np.: tropikalne motyle). Działa tu również kawiarnia oraz sklep z pamiątkami.

Palmiarnia Łódź — ważne informacje

Palmiarnia Łódź otwarta jest od wtorku do piątku w godzinach od 11 do 16 oraz w sobotę i w niedzielę w godzinach od 9 do 16. W poniedziałki obiekt jest nieczynny.

Bilety wstępu kosztują:

  • ulgowy – 5 zł,
  • normalny – 10 zł,
  • bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) – 25 zł.

Istnieje możliwość wykupienia biletu grupowego, a także rocznego karnetu.