Panele ścienne tapicerowane to wyjątkowy element dekoracyjny, który dodaje stylu do każdego wnętrza. Dzięki swoim różnorodnym wzorom, kolorom i fakturą, panele tapicerowane stanowią doskonałe dopełnienie aranżacji pomieszczeń. Oprócz aspektu estetycznego, panele tapicerowane są również bardzo funkcjonalne m.in. poprawiają izolację akustyczną w pomieszczeniu.
Panele tapicerowane na ścianę
Panele ścienne tapicerowane to popularny i elegancki sposób na odświeżenie wnętrza i nadanie mu nowoczesnego wyglądu. Dzięki nim można w łatwy sposób stworzyć przytulne wnętrze. Panele ścienne doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak sypialnia, salon czy gabinet, gdzie stworzą idealne tło dla mebli i dodatków.
Panele tapicerowane to również doskonały sposób na ukrycie niedoskonałości ściany. Dzięki nim można zamaskować nierówności lub pęknięcia na ścianach.
Dzięki różnorodności kolorów oraz wzorów, panele ścienne można dopasować do każdego stylu wnętrza, a także do pozostałych elementów wystroju oraz dodatków. Panele mogą być w jednolitych kolorach, z subtelnymi wzorami, ale także w odważnych i intensywnych barwach, które dodadzą charakteru.
Wykonanie paneli ściennych
Panele ścienne tapicerowane wykonuje się z kilku podstawowych elementów. Wyróżniamy m.in. panele ścienne MDF, panele winylowe oraz panele PCV. Pianka, którą są pokryte, np. panele MDF może mieć różną grubość, w zależności od wymagań danego projektu. Ma ona za zadanie równomiernie rozłożyć ciężar tkaniny i chronić przed uszkodzeniami. Na piankę kładziona jest tkanina, zwykle wykonane z syntetycznych włókien.
Po zakończeniu tapicerowania, panele są gotowe do montażu na ścianie. Mogą być przymocowane bezpośrednio do ściany za pomocą kleju lub zamontowane na specjalnych listwach, co umożliwia ich łatwe zdejmowanie i ewentualną wymianę.
Panel ścienny w sypialni
Jest wiele możliwości aranżacji paneli ściennych w różnych pomieszczeniach. Bardzo częstym ich zastosowaniem jest sypialnia.
- Panele ścienne 3D za łóżkiem – panele tapicerowane mogą stanowić eleganckie tło dla łóżka w nowoczesnych wnętrzach. Wybierz panele w kolorze, który będzie harmonizował się z pozostałą częścią pomieszczenia lub postaw na kontrasty.
- Ściana przy biurku – panele tapicerowane świetnie nadają się również jako element dekoracyjny w sypialni z miejscem do pracy. W przypadku biurka, panele tapicerowane mogą stanowić wygodne oparcie dla krzesła.
- Akcent na jednej ze ścian – jeśli nie chcesz pokrywać wszystkich ścian panelami tapicerowanymi, stwórz akcent na jednej ze ścian.
- Panele tapicerowane na szafkach nocnych – czyli drobny akcent dekoracyjny. Taki element z pewnością wprowadzi do sypialni odrobinę elegancji i oryginalny wygląd.
Izolacja akustyczna – panele tapicerowane nie tylko w domu
Panele tapicerowane są bardzo popularnym rozwiązaniem w przypadku poprawy izolacji akustycznej w pomieszczeniach. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie działa duża ilość źródeł dźwięków, np. w obiektach użyteczności publicznej takich jak: restauracje, kina, sale koncertowe, czy biura.
Dzięki zastosowaniu paneli tapicerowanych, ilość dźwięków odbitych od ściany jest znacznie mniejsza, co przyczynia się do poprawy komfortu akustycznego w pomieszczeniu. Panel tapicerowany posiada właściwości tłumiące, co oznacza, że absorbuje dźwięki, zmniejszając ich ilość i ułatwiając rozmowy lub pracę w danym pomieszczeniu.
Panele tapicerowane są również często wykorzystywane w systemach nagłaśniających. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, materiałom i technologii wykonania, panele ścienne potrafią zminimalizować efekt echa.