Papier czy tworzywa sztuczne – gdzie wyrzucić karton po soku?

Większość osób, która dopiero zaczyna swoją „przygodę” z segregowaniem śmieci już na początku trafia na wyzwania związane z tym gdzie wyrzucić konkretny produkt, żeby było to zgodne z prawem i obowiązującymi zasadami. Nie jest to wcale proste, ponieważ istnieje wiele artykułów, które na pierwszy rzut oka „pasują” nam do pojemnika na papier, metale czy szkło, ale wcale nie powinny do niego trafić. Jednym z takich produktów są właśnie kartony po sokach owocowych.

Segregacja szczegółowa, czyli gdzie wyrzucić karton po soku?

Zwyczajowa nazwa „karton” jest w przypadku opakowań po sokach bardzo myląca. Z jednej strony rzeczywiście ich zewnętrzna część stworzona jest ze specjalnego, sztywnego typu kartonu (lub z wielomateriałowych mieszanek udających karton), natomiast jego wnętrze absolutnie papierem nie jest! Żeby soki mogły być przechowywane w odpowiednich warunkach, muszą być otoczone różnymi rodzajami folii. I tak jest w istocie! Wnętrze kartonowych pojemników wypełnione jest tworzywami sztucznymi i folią izolującą, dzięki które sok nie moczy kartonu, nie przenika do jego wnętrza i nie psuje się tak szybko. Gdyby w całości zapakowano go w karton, to nie przetrwałby w dobrym staniu ani smaku nawet kilku dni!

Tym samym, zadając sobie pytanie gdzie wyrzucić karton po soku od razu trafimy na odpowiedź ekspertów: do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne! Tylko umieszczenie go w tym właśnie koszu pozwoli zwiększyć szansę na jego dalszy recykling. W fabrykach zajmujących się recyklingiem, karton zostanie oddzielony od folii, a ona sama ponownie przetworzona.

Podobna sytuacja dotyczy wielu innych produktów, co do których przywykliśmy mówić, że zapakowane są w karton. Identycznie, czyli do kosza na metale i tworzywa sztuczne, będziemy się zatem pozbywać „kartonów” po mleku, napojach owocowych, wyrobach mlecznych takich jak śmietanki do kawy (pakowane w kartonikowe opakowania), czy inne płynne produkty niesprzedawane typowo w butelkach.

Tu warto jeszcze dodać, że nakrętki po sokach kartonowych czy po pakowanym w ten sposób mleku, mogą wprawdzie zostać wyrzucone razem z opakowaniem do kosza żółtego, ale po pierwsze, zaleca się je wtedy odkręcić, a po drugie, byłoby o wiele lepiej gdybyśmy znaleźli dla nich lokalny punkt zbioru nakrętek. Nakrętki są bardzo często wykorzystywane w różnych akcjach charytatywnych i zbiórkach pieniężnych na szczytne cele, więc pozbywając się ich do takiego pojemnika (wystawionego np. w galerii handlowej), przy okazji robimy coś dobrego dla innych!