Parawan pokojowy – sposób na podział pomieszczenia bez remontu!

Duże pomieszczenia w nowoczesnych mieszkaniach mają swoje niezaprzeczalne zalety. Są nimi m.in wrażenie większej wolności, swobody aranżacyjnej, przestrzeni do wykorzystania. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy w danym pomieszczeniu chcemy wydzielić osobną część np. w salonie – miejsce na mini sypialnię, albo na małe biuro, nie tracąc przy tym cennej powierzchni i nie zaczynając wielkiego remontu. Jak to zrobić i dlaczego parawan może być do tego celu idealnym rozwiązaniem?

Parawan pokojowy – różne rodzaje do różnych wnętrz

Podział pomieszczenia na dwie osobne i jednocześnie niewykluczające się całkowicie powierzchnie, można wykonać na kilka sposobów. Sprawdzi się do tego zarówno parawan pokojowy, niezabudowany regał, którym można zastawić część pokoju, jak i tzw. ściany z pleksi o matowym wykończeniu. Najtańszą, najmniej inwazyjną i jednocześnie bardzo wygodną opcją jest wstawienie do pokoju parawanu. Jego główną zaletą jest wysoka mobilność: wystarczy złożyć parawan i wsunąć go za szafę, by zyskać na powrót dużą, pokojową przestrzeń. To rozwiązanie sprawdzi się np. wtedy, gdy w salonie wydzielamy miejsce na sypialnię dla gości lub biurko do pracy. Dla większego komfortu oddzielenie tej powierzchni parawanem, sprawi, że osoby znajdujące się za nim, będą miały prywatną przestrzeń i swobodę: zarówno do spania, jak i do pracy. Jednocześnie, wstawienie w to miejsce regału i obłożenie go książkami sprawiłoby, że znacznie trudniej byłoby się tej formy wydzielenia przestrzeni pozbyć. Sam parawan angażuje mniej pracy i czasu i pozwala w kilka sekund stworzyć w danym pomieszczeniu zupełnie osobną przestrzeń.

Warto zwrócić uwagę na różne rodzaje parawanów:

Bambusowe i wiklinowe – świetnie sprawdzą się do wnętrz aranżowanych rustykalnie, sielsko i naturalnie.

Egzotycznie kolorowe – do pomieszczeń, w których dominują żywe barwy, styl bollywoodzki, chiński, indyjski itd. Dopasowanie stylu parawanu do sposobu wykończenia wnętrza, jest w tym przypadku bardzo ważne, ponieważ pozwoli zachować spójność przestrzeni.

Białe, czarne, grafitowe – jednokolorowe parawany będą doskonale wyglądały w pomieszczeniach nowoczesnych, industrialnych i biurowych. Wydzielą przestrzeń zarówno w salonie, jak i w biurze czy pomieszczeniach korporacyjnych.

Z nadrukami – to opcja, która pozwoli wykorzystać parawan, jako nośnik reklamy. Można na nim nadrukować informacje np. o usługach salonu masażu, a następnie oddzielić nim łóżka, na których masowani są w salonie rehabilitacji, różni pacjenci.

Pikowane – stworzone na wzór foteli i sof z charakterystycznym szyciem pikowanym. Szalenie eleganckie, doskonałe do pomieszczeń w nurcie designu francuskiego i stylistyki ludwikowskiej.