Pasta do paneli – jak pielęgnować panele?

Panele podłogowe są niezmiernie uniwersalne, łatwe w utrzymaniu w czystości oraz szybkie w montażu. Co więcej są także niezwykle wytrzymałe. Dowiedzmy się jak powinna być użytkowana pasta do paneli oraz jak zadbać o swoje panele?

Zasady podstawowe

Pielęgnacja podłogowych paneli jest tak naprawdę stosunkowo bardzo łatwa. Jednak wymaga od nas sporej dawki systematyczności. Bardzo ważne jest usuwanie regularne zabrudzeń, a więc zamiatania, odkurzania, a także użycia specjalnych preparatów, jak chociażby pasta do paneli. Ogromne znacznie ma ich cykliczne odnawianie oraz także konserwowanie paneli. Są dzięki temu znacznie bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia.

Musimy pamiętać także o tym, aby podczas mycia podłogi oszczędnie posługiwać się wodą. Jeśli się ona dostanie do szczelin pomiędzy panelami, to mogą puchnąć. Nie należy także stosować akcesoriów, które zbierają piasek. Laminowane panele bowiem nie nadają się do renowacji. Jest to ich największa wada. Najwyżej możemy je wymienić na nowe, dlatego też gdy decydujemy się na taki rodzaj podłogi, to wybierajmy materiały o możliwie najwyższej jakości.

Podsumowując tę część musimy zadbać o regularne odkurzanie i zamiatanie. Co więcej oszczędnie korzystamy z wody. Stosować należy także preparaty przeznaczone do paneli. Używamy miękkich mopów oraz szmatek. Nie powinniśmy także chodzić po mieszkaniu w butach.

Czym należy czyścić panele?

Panele podłogowe, szczególnie w kuchni czy też w przedpokoju, są narażone na kontakt z czynnikami, które wpływają niekorzystnie na ich jakość. Woda, drobinki piachy oraz dobrane nieodpowiednio środki chemiczne uszkadzają ich powierzchnię. Stają się przez to mniej wytrzymałe, a do tego zaczynają wyglądać bardzo nieestetycznie. Laminowane panele są jak najbardziej odporne na zabrudzenia, ścieranie oraz także promieniowanie słoneczne. Niestety przyciągają kurz. Do czyszczeniach ich stosuje się antystatyczne mleczka oraz preparaty pozbawione amoniaku. Nanosi się go miękką ściereczką wykonaną z mikrofibry, aby tylko nie uszkodzić laminatu. Podłogę również można pielęgnować sposobami strice domowymi.

Płyn do mycia naczyń poradzi sobie z plamami z soku, benzyna ekstrakcyjna usunie na przykład ślady pasty do butów. Przy użyciu spirytusu zetrzeć się uda resztki atramentu, a roztworem wody z płynem, który służy do płukania ust wyeliminujemy zapach nieprzyjemny moczu zwierzęcego. Sprawdza się doskonale woda z niewielką ilością octu, która zlikwiduje bez problemu nawet zabrudzenia bardzo stare oraz odświeży delikatnie podłogę.