Pękające i odpadające płytki na tarasie lub balkonie. Jak pozbyć się tego problemu?

Odpadające płytki na tarasie lub balkonie to jeden z najczęściej pojawiających się problemów na tego typu konstrukcjach, który zazwyczaj nasila się po okresie zimowym. W efekcie taras lub balkon prezentuje się nieestetycznie, a korzystanie z niego przestaje być bezpieczne. Jeśli więc odpadające płytki na balkonie dotyczą także Twojej konstrukcji, sprawdź co jest ich przyczyną oraz jak je naprawić.

Przyczyny odpadania płytek na balkonie lub tarasie

Luźne, a także odpadające płytki na balkonie lub tarasie niemal zawsze wynikają z nieodpowiedniego wykonania tych konstrukcji oraz doboru do tego niewłaściwych materiałów. Główną przyczyną tego zjawiska jest woda zalegająca w warstwie podpłytkowej, która w wyniku ujemnych temperatur zamarza, doprowadzając do naprężeń, których efektem są właśnie najpierw pękające, a następnie odpadające płytki. Do odpadania płytek na tarasie może także dochodzić, jeśli nie są one przystosowane do zastosowań zewnętrznych, czyli ni są mrozoodporne.

Co zrobić, aby odpadające płytki na balkonie nie były już problemem?

Aby uniknąć problemu związanego z pękającymi i odpadającymi płytkami na balkonie lub tarasie należy zadbać o wykonanie na tych konstrukcjach w pełni szczelnej warstwy hydroizolacyjnej oraz właściwej strefy okapowej. Te dwa elementy pozwolą swobodnie odpływać wodzie poza konstrukcję, dzięki temu nie wniknie ona w głąb tarasu. 

Dodatkowo warto także zdecydować się na układanie płytek z wykorzystaniem nowoczesnej technologii posadzek wentylowanych uniesionych, zamiast tradycyjnej metody na zaprawie klejowej. Metoda ta cechuje się bowiem brakiem sztywnych połączeń, a co za tym idzie, wykańczające taras lub balkon płytki nie są narażone na działanie naprężeń termicznych i konstrukcyjnych, dzięki temu nie pękają oraz nie odpadają. 

Jak naprawić odpadające płytki na tarasie lub balkonie?

Jeśli mierzysz się z opisywanym problemem i zastanawiasz się czym przykleić odpadające płytki na tarasie i balkonie, powinieneś wiedzieć, że rozwiązanie to nie jest skuteczne. Naprawa odpadających płytek możliwa jest wyłącznie poprzez wykonanie remontu konstrukcji tarasowej lub balkonowej z zastosowaniem odpowiednich materiałów na przykład marki Renoplast posiadającej w swojej ofercie produkty przystosowane do wykonania trwałej i szczelnej izolacji przeciwwodnej oraz odpornej na korozję strefy okapowej, a także niezbędne do układania płytek na podkładach tarasowych. 

Sam remont balkonu lub tarasu wymaga natomiast usunięcia w pierwszej kolejności starej posadzki i wyrównania podłoża wraz z zachowaniem jego 2% spadku na całej szerokości w stronę strefy okapowej. Następnie konieczne jest zamontowanie profili okapowych tworzących wykańczających strefę okapową konstrukcji oraz ułożenie hydroizolacji w postaci mat EPDM lub PVC zgrzewanych z profilami za pomocą gorącego powietrza lub przyklejanych za pomocą specjalnego klej. Ostatnim etapem remontu, jest z kolei ułożenie na tak przygotowanym tarasie lub balkonie nowych płytek z wykorzystaniem podkładem SMART. 

Tylko taki montaż pozwoli raz na zawsze zapomnieć o problemie, jakim są odpadające płytki na balkonie lub tarasie, a dodatkowo zabezpieczy konstrukcje przed przeciekaniem i innymi niszczącymi działaniami wody.