Pergole na balkonie – czym są i czy warto na nie postawić?

Ciągle męczą Cię poranne promienie słońca, wpadające wprost do Twojej sypialni? A może Twój balkon jest niezwykle wietrzny i żadna roślina nie ma na nim szans na długie i szczęśliwe życie? Żaden problem! Zobacz jak niezwykłe mogą okazać się proste pergole na balkonie. Te drewniane konstrukcje polecane są nie tylko do naziemnego budownictwa, dzięki swojej uniwersalności możesz z powodzeniem wykorzystać je także na wysokości. Gotowe pergole możesz kupić niemal w każdym sklepie budowlanym, jednak wystarczy odrobina chęci, a także pomysł, abyś mógł samodzielnie wykonać nową ochronę balkonową. Sprawdźmy jakie to proste! 

Pergole na balkonie – czym tak naprawdę są? 

Słynne pergole to ogrodowy rodzaj zadaszenia, który składa się z dwóch rodzajów konstrukcji – stałej i ruchomej. Ich pokrycie dachowe może być zwijane – jak w przypadku typowej markizy, bądź stałe – wykorzystywane najczęściej w altanach. Dla balkonowych potrzeb częściej stosuje się pierwszą możliwość. Stelaż pergoli zazwyczaj wykonany jest solidnego drewna, które gwarantuje trwałość i podporę przez długie lata. Jeżeli posiadasz niewielkich rozmiarów balkon i obawiasz się o ogrom nowej budowli to z powodzeniem możesz także wykorzystać metal, aluminium, a także szklane panele do stworzenia nowej konstrukcji. 

Jeżeli Twoim marzeniem jest zbudowanie pergoli na balkonie z żywych roślin to wykorzystaj do tego estetyczne łuki, dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych. Po ich zakupie wystarczy jedynie przytwierdzić je do barierki, ściany a także podłoża i zasadzić rośliny, cechujące się szybkim wzrostem. Takie rozwiązanie pozwoli na stworzenie swojego własnego ogródka tuż pod chmurami, który oprócz cienia i ochrony przed wiatrem zapewni stały kontakt z naturą. Choć to niecodzienne rozwiązanie – to jako pnącze może z powodzeniem posłużyć Ci winogrono. W takiej sytuacji oprócz upragnionej pergoli na balkonie zyskasz doskonałe owoce już na początku jesieni. 

Pergole na balkonie powinny zostać zamontowane z niezwykłą precyzją, która pozwoli nam zachować ich solidność. Zbyt słaby montaż może zostać powalony w wietrzny dzień i przysporzyć nam sporo szkód. Do montażu takiej osłony balkonowej powinny posłużyć nam metalowe haki, a także solidna drewniana skrzynia, w której znajdą się spody naszej nowej pergoli, a także pnące rośliny. Jeżeli podczas montażu będziemy przestrzegać zaleceń producenta to nowa budowla może zostać z nami przez długi czas, a my sami możemy zyskać niezwykły dodatek do perfekcyjnego domu.