Piękna kuchnia w stylu skandynawskim – od czego zacząć?

Zaaranżowanie kuchni na nutę klimatów skandynawskich jest doskonałym pomysłem na to, żeby ją ożywić, optycznie powiększyć i sprawić, żeby nabrała wyjątkowego nastroju. Kuchnie urządzane zgodnie z pomysłami z typowo zimnych krajów, cieszą się w Polsce dużym uznaniem. Nasz klimat również obfituje w wiele dni smutnych, chłodnych i deszczowych, więc wprowadzenie w mieszkaniu kolorów i pomysłów ważnych dla Skandynawów, może sprawić, że te trudne okresy przetrwamy w miłej atmosferze, jaką celowo tworzą w domu wykończenia skandynawskie!

Kuchnia w stylu skandynawskim – główne cechy

Wygoda oraz funkcjonalność są zdecydowanie podstawowymi cechami wyróżniającymi aranżację skandynawską. Jej celem jest minimalizm, ale przemyślany tak, by domową przestrzeń ocieplać, nastrajać i powiększać optycznie, co ma niebagatelny wpływ na samopoczucie mieszkańców.

Dobrze zaaranżowana kuchnia w stylu skandynawskim wyróżnia się ciepłem przestrzeni, jasnymi barwami (dominują tu biele, brązy i naturalne dodatki) oraz wpuszczaniem do środka maksymalnie dużej ilości światła (stąd okna o dużych rozmiarach i nierzadko brak rolet czy nawet firan). Typowe dla pomieszczeń kuchennych jest ograniczenie nadmiernej ilości sprzętów, które i tak w większości domów kurzą się i są używane od wielkiego święta. Zamiast tego stawia się na duży stół rodzinny, miejsce do wygodnego przygotowywania posiłków, dekoracje i aurę sprzyjającą rodzinnym spotkaniom. O kuchni skandynawskiej warto pomyśleć szczególnie wtedy, gdy jest się osobą mocno zabieganą i zapracowaną. Takie wnętrze będzie sprzyjało relaksowi i zarazem nie urazi oka nadmiarem kolorów, jaskrowości czy zupełnie niepotrzebnego blichtru.

Aranżację warto zacząć od przygotowania odpowiednich elementów:

  • Meble drewniane, ale dobrze by było pomalować je na biało lub utrzymać w kolorach ciemniejszej bieli, ecru czy odcieni mieszanych, z przewagą białego
  • Podłogi drewniane, koniecznie w wydaniu ciepłego brązu
  • Regały i półki wykonane z połączenia drewna i szkła (szkło powiększa przestrzeń)
  • Dekoracje naturalne, dalekie od wielkomiejskich klimatów. Tu ma panować spokój i atmosfera do odpoczynku

Idealnie zaprojektowana kuchnia skandynawska będzie otwartą, dużą przestrzenią z dominacją bieli, drewna i nawiązań przyrodniczych. Całość ma sprawiać wrażenie zupełnie lekkiej, niewymuszonej, delikatnej i przede wszystkim minimalistycznej. Każdy nadmiar będzie stanowił odejście do typowej stylistyki skandynawskiej i chociaż może wyglądać ciekawie, to nie będzie już miał w sobie tyle klasycznego uroku.