Urządzenie mieszkania w stylu glamour jest dla wielu osób kuszące, bo dobrze wykonane, prezentuje się ono naprawdę wspaniale, ale podczas projektowania natknąć się można na mnóstwo pułapek, które mogą zmienić ten arcyciekawy styl wnętrzarski w dużą porcję kiczu. Jak tego uniknąć i na co zwracać uwagę, by nie przesadzić z blichtrem?
Aranżujemy mieszkanie w stylu glamour – zasady
Na początek, dobrze jest się uważnie przyjrzeć zasadom wykańczania wnętrz w klimacie glamour. Na pierwszy rzut oka, mogą się one wydawać bardzo proste, ale żeby uniknąć niepotrzebnych wpadek, trzeba się im przyjrzeć od strony harmonii takiej przestrzeni i zrównoważenia jej blasku (główny cel tego stylu!) z funkcjonalnością.
Mieszkanie w stylu glamour powinno się wyróżniać:
- Przepychem, połyskiem i blaskiem – to efekty, których w takiej przestrzeni po prostu nie może zabraknąć. Niejako tworzą one cały trzon stylu glamour, dlatego jeśli coś w mieszkaniu nie wzbudza podziwu i nie lśni – to znak, że do tego stylu nie pasuje! Jednocześnie, pamiętajmy o tym, że jeśli tego blasku i blichtru będzie za wiele i nie zrównoważy się go odpowiednimi kolorami (ściany, podłogi, dodatki), to wrażenie końcowego kiczu jest niemal pewne.
- Stylowymi meblami, inspirowanymi dekoracją francuską lub barokową. Mają być one wzbogacone o ciekawe wykończenia i dekoracje, nie mogą być płaskie, zupełnie nowoczesne, zbyt minimalistyczne ani nudne.
- Wyrazistymi kolorami, które wyglądają tak, jakby ze sobą tańczyły – w eklektycznym, luksusowym tańcu. Mocny fiolet, soczysta śliwka i róż zestawione z polerowaną na wysoki połysk czernią, głębokie w wyrazie odcienie złota, mocna zieleń, srebro.
- Obecnością licznych luster – lustra optycznie będą powiększały przestrzeń, a ich charakterystyczne odbicia sprawią, że mieszkanie zyska dzięki nim dodatkowego lśnienia. Tu uwaga: lustra w stylu glamour nie są proste. Cechują je przede wszystkim bogate, rzeźbione, eleganckie ramy.
- Kamiennymi i stalowymi wykończeniami. Mogą to być np. podłogi całościowo lub fragmentarycznie wykonane w kamieniu (lśniący marmur!), nogi krzeseł i stołów – w błyszczącym aluminium lub chromowanej stali, dekoracje z granitu czy piaskowca (rzeźby, posążki, dodatki).
- Oświetleniem, które uwypukli wszystkie, pełne przepychu powierzchnie: wiszące żyrandole wykonane z drobnych kryształów, lampy stojące wykończone złotymi profilami, srebrne lampki przyłóżkowe.
Detale ozdobne w mieszkaniach glamour również powinny być dobrane ze smakiem. Jednocześnie stanowią one dużą pokusę do popadnięcia w przesadę, dlatego należy je kupować i rozstawiać bardzo rozsądnie.