Piękny dom w stylu prowansalskim – od czego zacząć?

Planowanie budowy i późniejszej aranżacji wnętrza zgodnie ze stylistyką prowansalską to zarówno wyzwanie, jak i naprawdę dobra zabawa! Ten wywodzący się z południowo-wschodniej Francji styl, cechuje się wyjątkowym urokiem, dzięki któremu budowane w jego rytm nieruchomości, są nie tylko użyteczne, ale i piękne. Sielskość Prowansji, wiejskie inspiracje w idyllicznej formie, ciepło, jasne kolory i przytulność – to wszystko kwintesencja gatunku, do którego sięgamy wyjątkowo chętnie.

Co powinno cechować dom w stylu prowansalskim?

Idealnie zaprojektowany dom w stylu prowansalskim to zgrabne połączenie elegancji, bezpretensjonalnych dekoracji i wspaniałych inspiracji wiejskimi klimatami gorącej Francji. Pierwszym i najważniejszym z punktu widzenia budowy takiego domu punktem, jest zadbanie o jego kamienną elewację. Może być ona wykonana jako sprytna „okładzina” w postaci kamiennych płytek, ale i jako ściana z litego kamienia, typowa dla regionu Prowansji. Tego rodzaju ściany zapewniają wewnątrz doskonałą izolację, co w czasie gorących dni sprawia, że wnętrze domu jest przyjemnie chłodne, naturalnie klimatyzowane i nie nagrzewa się nawet przy największych upałach.

Głównym punktem stylu prowansalskiego nie jest jednak wyłącznie zewnętrzny wygląd budynku, a przede wszystkim to, jak wygląda jego wnętrze. Poprawne wykorzystanie tej stylistyki zakłada uwzględnienie w środku szeregu różnych elementów.

Wyróżniki stylu prowansalskiego, w pigułce:

  • Prostota i naturalność kojarząca się z idylliczną wsią. Przytulnie, wygodnie, sielsko, relaksacyjnie.
  • Barwy koniecznie nasycone światłem: biel od ciepłej kremowej, przez odcienie ecru, po kość słoniową, dalej ciepłe beże, nieco przyblakłe pod wpływem czasu grafity i rudości, ale i urzekające fiolety w formie pastelowej oraz rozjaśnione, mało intensywne żółcie i zielenie.
  • Drewniane meble o celowo postarzonym wyglądzie (można wykorzystać gustowne antyki, ale i meble po prostu podniszczone biegiem czasu).
  • Kamienne wykończenia np. w obrębie podłóg, kuchennych ścian czy hallu
  • Praktyczne dekoracje i ozdoby mocno nawiązujące do klimatu urokliwej wsi: bawełniane narzutki na sofy, ręcznie plecione kosze na owoce, wiklinowe makatki, obrusy z koronki, jasne firanki w fantazyjne wzory itd.

Dom aranżowany na styl prowansalski będzie miejscem, w którym dzięki stworzonemu nastrojowi, zarówno domownicy, jak i goście będą się naprawdę świetnie czuli. Taka przestrzeń daje wrażenie słonecznej, otwartej, przytulnej i przede wszystkim niezwykle harmonijnej.