Piękny pokój w stylu skandynawskim – jak go urządzić?

Urządzenie w mieszkaniu jednego z pokoi na styl skandynawski, wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jeśli pozostałe pomieszczenia będą aranżowane w innej stylistyce, warto dokładnie przemyśleć to, jak ma wyglądać wybrane wnętrze skandynawskie, żeby nie kłóciło się ono z resztą mieszkanie. Taki pokój powinien jednocześnie wyróżniać się na tle innych, ale i w pewien sposób z nimi współgrać.

Jak zaprojektować pokój w stylu skandynawskim?

Pierwszy etapem projektowania takiego wnętrza powinno być dokładne określenie tego, w jaki sposób ma być ono oddzielone od innych. Jeśli granicą będą drzwi, wtedy wyzwanie zmniejsza się nawet o połowę, ale jeśli przestrzeń ta ma być otwartą, wówczas dla zachowania spójności dobrze będzie część kolejnego pomieszczenia (np. przedpokoju) również urządzić w formie „przejścia” od stylu skandynawskiego do innego, jaki chcemy wprowadzić w dalszej części mieszkania. Zachowanie tutaj zgrabnej formuły będzie kluczem do utrzymania pięknego wyglądu całości, który nie będzie się ze sobą gryzł. Łącznikiem oddzielającym pokój w stylu skandynawskim od kolejnego pomieszczenia może być np. podłoga o podobnym kolorze drewna, jasne ściany jakby płynnie przechodzące z pokoju docelowego, na kolejne wnętrze czy wykonanie tego drugiego w barwach np. o pół tonu ciemniejszych od reszty.

Sam pokój aranżowany na klimaty skandynawskie warto rozpatrzyć w jednej z trzech kategorii. Skandynawowie, w zależności od konkretnego kraju różnią się bowiem detalami w podejściu do aranżacji. Duńczycy stawiają na szeroką paletę barw w zestawieniu z naturalnymi kolorami mebli i pastelowymi akcentami. Szwedzi są skrajnie minimalistyczni i dla nich kluczem wygodnego mieszkania w danym pokoju jest jego funkcjonalność i prostota, a nie nadmierne dekoracje. Z kolei Finowie lubią kontrasty: biel z czernią, biel z grafitami i to właśnie takie klimaty dominują w pokojach, które urządzają.

Bez względu na to, którą z tych trzech kategorii aranżacyjnych wykorzystamy, aby utrzymać skandynawski design, pamiętamy o głównych zasadach stylu: prostota i użyteczność ponad kolorystyczną przesadę, duża i otwarta przestrzeń niezagracona nadmiarem dodatków, światło jako rzecz najważniejsza: ma być jasno, ciepło, przytulnie. Drewno i naturalne klimaty wszędzie tam, gdzie jest to możliwe: Skandynawowie uwielbiają minimalizm i nawiązania ekologiczne, dlatego pokój musi być związany z takimi inspiracjami. Dekoracje tak, ale możliwie bliskie naturze. Takie wykończenie wnętrza ucieka od połysku, pałacowych klimatów i przerostu formy nad treścią.