Płytki ceglane – hit czy kit?

Żyjemy w czasach, gdzie tak naprawdę nie ma już złych czy dobrych pomysłów na to, jak urządzić swoje wnętrza. Olbrzymia ilość różnego rodzaju materiałów budowlanych i wykończeniowych sprawia, że tak naprawdę każdy może zaprojektować własne wnętrze, nadać mu nietuzinkowego wyglądu i nikt nie powie, że jest to niemodne. Płytki ceglane to jedna z tych propozycji, które są z nami od lat, dlatego też zdarzają się na ich temat skrajne opinie.

Płytki ceglane – czy to dobry pomysł na aranżację wnętrz?

Jedni twierdzą, że to już przeżytek i moda na to była, ale na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Z kolei inni bronią tego stylu, twierdząc, że jest on ponadczasowy. Ale jak to się mówi, co człowiek to opinia i może po prostu warto zapytać, czy się nam to podoba i czy chcemy, aby płytki ceglane po prostu były w naszej przestrzeni. W końcu to my będziemy w niej spędzać wolny czas.

Płytki ceglane stara cegła

Jednymi z charakterystycznych wzorów płytek ceglanych są te, które są stylizowane na starą cegłę. Bardzo często mają one różne odcienie, nawet w obrębie pojedynczej płytki. Ponadto charakteryzują się fakturą imitującą uszkodzenia i odpryski.

Ma to swój niepowtarzalny urok i nie da się temu zaprzeczyć. Jednak odpowiednia aranżacja wykorzystująca tego typu płytki musi być dobrze przemyślana. Przede wszystkim, czy mają to być cegiełki do kuchni, czy do salonu, ważne jest, aby nie przytłoczyły. Brak ciężkości takiego projektu można zapewnić sobie, dodając do cegiełek dużo jasnych elementów czy rozświetleń. Na przykład listwami LED. Postawienie na praktycznie całe pomieszczenie wyłożone starą cegłą sprawi, że wnętrze stanie się nieprzyjemne, a czasami nawet wyglądające jak zaniedbane.

Nieco inne wrażenie mogą dać płytki ceglane postarzane, ale bielone. Te już nie nadadzą pomieszczeniu takiego mroku i mogą być doskonałym elementem wystroju w stylu prowansalskim, a nawet rustykalno-ludowym.

Płytki ceglane – klasyczne

Klasyczne płytki ceglane, które charakteryzujący się gładkimi krawędziami i fakturą, to alternatywa dla tych, którzy nie lubią postarzanych wnętrz, a jednocześnie podoba im się styl cegły. Mogą one świetnie wkomponować się w każde wnętrze, nawet nowoczesne przy dobrej aranżacji reszty przestrzeni. Będą elementem nadającym pomieszczeniu nieco domowego ciepła.

Dla niezdecydowanych dobrym pomysłem może być alternatywa w postaci płytek z cegieł, które nie są postarzane, jednak równocześnie mają różne odcienie. Dodadzą one wnętrzu powiewu klasyki, a jednak nadal będą elementem nowoczesnego wnętrza.