Płytki wielkoformatowe – czym są i dlaczego warto w nie inwestować?

Odpowiednie wykończenie łazienki czy kuchni płytkami pozwala nie tylko skutecznie zabezpieczyć ściany i podłogi przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy zmienne temperatury, ale również zyskać piękny wystrój wnętrza. W ostatnim czasie szczególnie dużą popularnością cieszą się płytki wielkoformatowe, które stanowią znakomitą alternatywę dla tych klasycznych. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są płytki wielkoformatowe?

Płytki wielkoformatowe to takie, które posiadają większe wymiary od tych klasycznych. Mówimy o nich zwykle wtedy, gdy co najmniej jeden z boków jest większy niż 30 cm. W praktyce płytki wielkoformatowe to najczęściej takie, które posiadają format minimum 45×45 cm (w przypadku kwadratowych) lub 30×60 cm (w przypadku prostokątnych).

Oczywiście na rynku znaleźć można również większe. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się np. płytki łazienkowe o formacie 100×100 cm. Warto również zwrócić uwagę na to, że większe kafle są zwykle grubsze od klasycznych, zwłaszcza w przypadku tych podłogowych. Standardem są w ich przypadku grubości rzędu 9-12 mm.

Z czego wynika duże zainteresowanie płytkami wielkoformatowymi? Powodów jest co najmniej kilka.

Zalety płytek łazienkowych o większym formacie

Rosnąca popularność płytkami wielkoformatowymi wynika przede wszystkim z tego, że prezentują się one niezwykle elegancko i mogą stanowić prawdziwą ozdobę kuchni czy łazienki. Zwłaszcza te rektyfikowane, które posiadają niemal niewidoczne szczeliny, a także imitujące rozmaite materiały naturalne, w tym drewno, beton czy marmur, wyglądają niezwykle okazale i są wybierane przez najbardziej wymagających inwestorów.

Atutem wielkoformatowych płytek łazienkowych jest również to, że po ich zastosowaniu ograniczona do minimum dostaje liczba fug. To również wpływa na walory wizualne podłóg czy ścian, a do tego pozwala powiększyć optycznie małą przestrzeń, co jest nie bez znaczenia dla właścicieli niewielkich powierzchniowo wnętrz.

Estetyka to jednak nie wszystko. Współcześnie produkowane płytki wielkoformatowe mają wiele innych zalet:

  • są niezwykle uniwersalne, doskonale sprawdzając się nie tylko na ścianach czy podłogach w łazienkach i kuchniach, ale również salonach, sypialniach, a nawet w biurach lub na elewacjach budynków;
  • posiadają doskonałe parametry techniczne, zwłaszcza w przypadku inwestowania w gresowe płytki łazienkowe – są one odporne na działanie wilgoci, mrozu i niestraszny im duży nacisk, dzięki czemu pozostają piękne i funkcjonalne na przestrzeni wielu lat;
  • dostępne są w ogromnej liczbie wariantów, co pozwala w pełni indywidualnie dopasować je do swoich potrzeb oraz stylu aranżacji konkretnego wnętrza.

Czy płytki wielkoformatowe mają wady?

Przed zakupem płytek wielkoformatowych warto pamiętać zwłaszcza o tym, że ich montaż jest nieco trudniejszy, a większa waga kafli sprawia, że do ich układania warto zaangażować więcej osób. Jednak korzystając z pomocy specjalistów w tym zakresie, unikniesz jakiegokolwiek problemu, a efekt końcowy, jaki uzyskasz, z całą pewnością przejdzie wszelkie Twoje oczekiwania!