Beton architektoniczny to surowiec, który wiedzie prym wśród materiałów wykończeniowych. Wpływają na to jego właściwości, estetyka, a także dość szerokie możliwości zastosowania. Ta odmiana betonu znajduje swoje miejsce nie tylko we wnętrzach, ale i na zewnątrz obiektów. Co sprawia, że chętnie stawiamy na płyty z betonu architektonicznego?
Beton architektoniczny to surowiec, który wiedzie prym wśród materiałów wykończeniowych. Wpływają na to jego właściwości, estetyka, a także dość szerokie możliwości zastosowania. Ta odmiana betonu znajduje swoje miejsce nie tylko we wnętrzach, ale i na zewnątrz obiektów. Co sprawia, że chętnie stawiamy na płyty z betonu architektonicznego?
Beton konstrukcyjny a architektoniczny
Najbardziej nam znana odmiana betonu to konstrukcyjna. Ta, którą na co dzień widujemy w rozmaitych obiektach, służy za materiał budowlany. Dzięki niej wznoszone są budynki zarówno o charakterze mieszkalnym, jak i firmowym.
Beton architektoniczny różni się składem, właściwościami, a także możliwościami zastosowania. Sprawdza się bowiem jako materiał wykończeniowy, a także surowiec, który może znaleźć swoje miejsce na zewnątrz, np. w formie okładziny elewacyjnej.
Właściwości betonu architektonicznego
W składzie betonu architektonicznego występuje cement hutniczy. Poza tym upłynniacze i plastyfikatory. W efekcie powstaje materiał, który charakteryzuje się niezwykłą trwałością i wytrzymałością.
Elementy powstające z betonu architektonicznego, w tym płyty do wnętrz czy na okładziny elewacyjne, są w stanie przetrwać bardzo długi czas, a mimo intensywnej eksploatacji nie tracą zarówno na właściwościach, jak i oferowanej estetyce. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne – ścieranie czy pękanie. Niezmienne pozostają ich walory funkcjonalne oraz wizualne pomimo narażenia na działanie czynników zewnętrznych. Niskie i wysokie temperatury, silne promieniowanie słoneczne, wilgoć czy opady nie powodują niszczenia bądź skrócenia żywotności elementów betonowych.
Ze względu na dodatek plastyfikatorów i upłynniaczy surowiec staje się podany na formowanie, dzięki czemu powstają płyty z betonu architektonicznego w różnych kształtach czy rozmiarach. To zaś oznacza dużą większą swobodę dopasowania do potrzeb wnętrz bądź przestrzeni zewnętrznych.
Tak powstałe płyty z betonu architektonicznego są trudnopalne. Sprawdzają się również w roli dodatkowego izolatora termicznego bądź akustycznego.
Betonowe płyty, czyli zgodnie z potrzebami środowiska naturalnego
Beton należy do surowców naturalnych, co oznacza, że wpisuje się nie tylko w dzisiejsze trendy eko, lecz przede wszystkim w potrzeby środowiska naturalnego. Co więcej, doskonale sprawdza się zestawiony z innymi materiałami naturalnymi.
Brak sztucznych dodatków czy składników w mieszance betonowej oznacza, że powstaje produkt, który spełnia najwyższe wymagania odbiorców, ale i odpowiada na potrzeby branży budowlanej.
Do jakich aranżacji pasuje beton architektoniczny?
Naturalna forma betonu architektonicznego jest surowa, minimalistyczna, utrzymana w odcieniach szarości. Producenci jednak wychodzą naprzeciw oczekiwaniom odbiorców, dlatego możliwe jest stworzenie płyt betonowych w różnych wybarwieniach, nawet nietypowych. Do wyboru jest również struktura płyt z betonu architektonicznego – od mocno porowatej, na zupełnie gładkiej skończywszy. W jakich aranżacjach sprawdzą się takie wykonania?
W pierwszej chwili myślimy o dopasowaniu do wystrojów industrialnych, do modnych dziś loftów i miejsc o charakterze poprzemysłowych zakładów. To jednak dopiero początek możliwości! Równie dobrze elementy betonowe można dopasować do wystrojów klasycznych, łączących nowoczesność i minimalizm z tym, co przywodzi na myśl ducha dawnych czasów.
Betonowe płyty fajnie prezentują się zestawione z kamieniem, szkłem, drewnem, ale i metalem bądź innymi tworzywami sztucznymi. Możliwości jest całkiem sporo, a charakter i właściwości betonu architektonicznego pozostawiają duże pole do popisu zarówno właścicielom, aranżerom, jak i projektantom.
Oryginalny produkt gwarancją pożądanych właściwości
Wytrzymałość, odporność i walory wizualne jest w stanie zagwarantować tylko oryginalny produkt. Płyty z betonu architektonicznego doczekały się jednak podróbek, co wiąże się z brakiem uregulowań prawnych. Jak zatem rozpoznać oryginał?
Najważniejsze są informacje o składzie mieszanki betonowej, ponadto opatrzeniem produktu certyfikatami, które potwierdzają jakość wykonania. W składzie płyt betonowych nie powinny się znajdować sztuczne dodatki czy włókna gipsu. Oryginalny produkt będzie również posiadał atesty.
Na najwyższej jakości wykonania można liczyć, wybierając ofertę producenta SLABB. To marka, która stawia na współpracę ze specjalistami, w tym artystami, ponadto produkcję od początku do końca realizowaną w Polsce. Dzięki temu do rąk odbiorców trafiają płyty z betonu architektonicznego najwyższej jakości, wytrzymałe i o pożądanych walorach wizualnych.
Zakup oryginalnych elementów to inwestycja w jakość oraz trwałość, które są tak samo ważne w przypadku tworzenia i wykańczania obiektów zarówno mieszkalnych, jak i firmowych.