Półki na wino – ciekawe pomysły na przechowywanie cennych butelek

Domowa piwniczka z winem to marzenie większości osób, które chciałyby swoje cenne trunki, albo dopiero tworzone kolekcje, przechowywać w najbardziej optymalnych dla nich warunkach. Niestety w większości mieszkań, apartamentów i domów nowego budownictwa, piwniczek zwyczajnie już nie ma. Jak jednak, mimo ich braku – zadbać o odpowiednie miejsce dla butelek z winem, utrzymując trunek w dobrych dla niego warunkach i przy odpowiedniej, wizualnej prezencji? Odpowiedzią są dobrze dobrane regały na wino, stojaki i coraz modniejsze półki.

Półki na wino – nowoczesne czy tradycyjne?

Zanim przystąpi się do wyboru miejsca, w którym przechowywać będziemy butelki z alkoholami, warto wiedzieć, że na rynki jest wiele możliwości! Na duże potrzeby – wielopiętrowe regały z oddzielonymi od siebie przestrzeniami na osobne butelki, a na mniejsze – stojaki oraz półki na wino. Te ostatnie mogą się okazać idealnym wyborem dla osób, które jeszcze nie poczuły w sobie żyłki winnego kolekcjonera i nie wiedzą, czy będą chciały rozwijać taki zbiór, czy może wystarczy im półka na kilka, maksymalnie kilkanaście butelek do bieżącego wypicia.

Półki dostępne są w wielu wariantach dekoracyjnych. Nowoczesne – z mnóstwem filuternych i artystycznie wykonanych zdobień, nierzadko kuszące wyglądem, konstrukcją, a nawet wrażeniem kosmicznego wykończenia. Tradycyjne – ograniczone w swej formie do funkcjonalnego minimum. Tradycyjne półki to zwykle drewniane konstrukcje, często niemalowane żadną farbą ani impregnatem i utrzymywane w idealnie swojskiej formule drewna. Naturalne, przykuwające uwagę i tym samym niezwykle piękne – wpisują się we współczesną potrzebę prostoty, której urok tkwi właśnie w minimalizmie formy.

Osobno można również dostać stojaki i półki wykonane ze stali – zwykle polerowanej, matowej lub z dodatkiem elementów chromowanych, ale to propozycja dla osób, które cenią bardziej innowacyjny wygląd niż klasykę. Zdecydowanym numerem jeden są bowiem półki wyprodukowane z drewna.

Wybierając półkę na wino warto kierować się zarówno tym, co nam się podoba, jak i faktycznymi potrzebami, nie zapominając jednak o tym, że dobrze by było, gdyby półka pasowała do stylu wnętrza. Jako dodatek dobierany po czasie, musi się ona wpisywać w stylistykę mieszkania. Nowoczesna i bogato zdobiona – do wnętrz o podobnym klimacie, a tradycyjna i minimalistyczna np. do mieszkań aranżowanych na nutę skandynawską, ale i na styl prowansalski. Dopasowanie będzie tu miało kluczowe znaczenie dla efektownego i nieprzesadzonego wyglądu.