Pomiar szczelności budynku — wszystko, co musisz wiedzieć

badanie szczelności powietrznej budynku

Pomiar szczelności budynku — wszystko, co musisz wiedzieć

Badanie szczelności budynku jest ważnym procesem, gdyż za jego sprawą można wykryć ewentualne nieszczelności, np. w postaci szczelin w przegrodach zewnętrznych czy przestrzeni w połączeniach pomiędzy stolarką a ościeżami i nie tylko.

Jeżeli interesuje Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj ten poradnik!

Badanie szczelności budynku i zalecenia techniczne

W punkcie 2.3.4 Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 roku (Dz.U 2013 poz. 926), znajduje się zapis, dzięki któremu można dowiedzieć się, że po zakończeniu wznoszenia budynków takich jak:

  • mieszkalne,
  • użyteczności publicznej,
  • zamieszkania zbiorowego,
  • produkcyjne,

zaleca się zrobienie testu szczelności powietrznej. Proces ten nie jest obowiązkowy, aczkolwiek warto go rozważyć, jeszcze zanim zacznie się korzystać z danego budynku. Dlaczego? Ponieważ zdecydowane działanie skutkuje szybkim wykryciem nieszczelności i jej usunięciem, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie czy chociażby energię elektryczną.

Natomiast w punkcie 2.3.3 tego samego rozporządzenia, znajduje się zapis dotyczący wartości zalecanej szczelności powietrznej dla konkretnych budynków.

Przykładowo, w budynkach ze standardową wentylacją grawitacyjną bądź takich, w których znajduje się wentylacja hybrydowa wartość n50 nie powinna przekroczyć 3 całkowitych wymian powietrza na godzinę.

W budynkach z wentylacją mechaniczną lub takich, w których jest klimatyzacja, wartość n50 nie powinna przekroczyć 1,5 wymiany na godzinę.

Warto też wspomnieć o tym, że w danym rozporządzeniu nie umieszczono informacji, które dotyczą budynków energooszczędnych i pasywnych. Pomimo tego, przyjmuje się, że wartość współczynnika n50 dla wyżej wymienionych budynków powinna wynosić kolejno poniżej 1/h i 0,6/h.

Dla lepszego zrozumienia tematu zapis „n50” oznacza liczbę wymian powietrza w danych budynkach, w sytuacjach kiedy różnica ciśnień wewnątrz i na zewnątrz wynosi 50 paskali (50 Pa). Co za tym idzie, wspomniana wcześniej wartość „n50 < 3/h” oznacza maksymalnie 3 wymiany powietrza w czasie jednej godziny, wtedy, gdy różnica ciśnień równa się 50 Pa.

Badanie szczelności powietrznej budynków — jak wygląda jego przebieg

Omawiane badanie często przeprowadza się za pomocą tzw. drzwi nawiewnych, a procedura bardziej znana jest jako Blower Door Test. Polega ona na tym, że w drzwiach danego obiektu montuje się specjalną teleskopową ramę pokrytą folią oraz silny wentylator, dzięki któremu w budynku można wytworzyć niezbędne do dokonania pomiaru nadciśnienie i/lub podciśnienie. Więcej o samym teście przeczytasz poniżej. Ponadto jeżeli chcesz lepiej zgłębić temat drzwi nawiewnych, zobacz tutaj: https://prusdis.pl/oferta/blower-door-test-szczelnosci-budynkow/

Przygotowanie i test szczelności budynku — przykładowy przebieg badania

  1. Ekipa, która przeprowadza test szczelności budynku, w pierwszej kolejności zaślepia wszystkie otwory, takie jak drzwi, okna, wszelkie przewody wentylacyjne, kominy nawiewniki, kanalizacje itp. Same drzwi wewnętrzne pozostają jednak otwarte, po to, aby we wszystkich pomieszczeniach badanego budynku panowało takie samo ciśnienie.
  2. Kolejnym etapem jest umieszczenie drzwi nawiewnych w ościeżnicy drzwi zewnętrznych danego budynku. Drzwi nawiewne wyposażone są w wentylator, którego zadaniem jest pompowanie powietrza do wnętrza budynku, co wytworzy nadciśnienie. Innym zadaniem wentylatora jest wypompowywanie powietrza, dzięki czemu wytworzy się podciśnienie. Cała konstrukcja zabezpieczona jest uszczelnieniem, gdyż nagły skok ciśnienia mógłby doprowadzić do jej destabilizacji.
  3. Następnie ekipa badawcza sprawdza istnienie ewentualnych nieszczelności, wykorzystując do tego takie akcesora jak np. wytwornice dymu lub kamery termowizyjne. Wspomniane nieszczelności mogą zostać wykryte w gniazdkach elektrycznych czy chociażby w połączeniach termoizolacyjnych warstw elewacji i fundamentu.
  4. Działaniem przeprowadzonym równolegle lub w następnej kolejności jest wykonanie badań metodą pomiaru ciśnieniowego polegającą na podnoszeniu bądź obniżaniu ciśnienia w budynku, aby wyznaczyć wielkość wymiany powietrza, gdy różnica ciśnienia wynosi 50 Pa.
drzwi nawiewne podczas pomiaru szczelności

Warto zapamiętać, że nie poleca się przeprowadzania opisanych badań w przypadku wietrznej pogody. Jest tak z uwagi na to, że uzyskanie stabilnych wartości odnoszących się do ciśnienia w budynku może być wtedy utrudnione. Określenie przepuszczalności powietrznej budynków, jak i wszelakie zasady z tym związane znajdują się w normach PN-EN 13829:2002, jak również PN-EN ISO 9972:2015-10.

Czy można zapobiec powstawaniu niepożądanych przepływów powietrza w budynkach?

W przypadku powstawania niepożądanych przepływów powietrza można temu zaradzić, lecz nie jest to proste zadanie. Przeciwdziałać należy jeszcze na etapie projektowania budowy domu. Dlatego projekt najlepiej zlecić wykwalifikowanym ekipom budowlanym, które wybudują dom całkowicie zgodnie z planem i obowiązującymi normami. Ponadto inwestor musi zadbać o jak najlepsze materiały wykończeniowe i budowlane, dzięki którym szczelność budynku będzie na wysokim poziomie.

Czy warto przeprowadzić test szczelności budynku? Oczywiście. Niesie to za sobą wiele korzyści. Tym bardziej jeżeli zdecydujemy się na taki test jeszcze na etapie budowy domu.

Podsumowanie

Testy szczelności powietrznej budynków są procesem, dzięki któremu w przyszłości można zaoszczędzić na ogrzewaniu i nie tylko. Warto więc je przeprowadzać, najlepiej jeszcze w początkowych fazach budowy budynku.