Pompa ciepła a kocioł – porównanie

Wiele osób poszukujących źródła ciepła do nowego bądź modernizowanego domu staje przed wyborem między pompą ciepła a kotłem. Pierwsze z tych urządzeń to znak postępu i rozwoju branży grzewczej, drugie zaś to sprawdzone rozwiązanie, które ogrzewa nasze domy od wielu dekad. Zarówno pompy ciepła, jak i kotły występują w wielu wariantach. Do najpopularniejszych opcji należą powietrzne pompy ciepła oraz kotły na paliwo stałe piątej generacji (np. zasilane biomasą). Poniżej postaramy się porównać kluczowe cechy obu technologii, co z pewnością pomoże podjąć właściwą decyzję. Pamiętajmy jednak, że wybór w dużej mierze zależy od naszych preferencji, potrzeb i możliwości (infrastrukturalnych i finansowych).

Montaż i obsługa

Komfortowa eksploatacja to coś, na co zwraca uwagę coraz większy odsetek klientów. Pod tym względem, pompy ciepła zdecydowanie górują nad kotłami zasilanymi paliwem stałym. Powietrzna pompa ciepła to urządzenie całkowicie bezobsługowe. Monter w konsultacji z użytkownikiem ustawia na samym początku parametry oraz warunki pracy urządzenia i w taki sposób pompa może funkcjonować nawet przez wiele lat. Ponadto możemy regulować jej pracę z poziomu urządzeń mobilnych.

Kotły na ekogroszek i pellet są również zautomatyzowanymi urządzeniami, jednak nie w takim stopniu jak pompy ciepła. Użytkownik musi się liczyć z koniecznością uzupełniania paliwa w zasobniku raz na kilka dni. Zatem kotły  na paliwo stałe nie są w pełni bezobsługowymi urządzeniami.

Jeśli chodzi o montaż pompy ciepła i kotła, to w obu przypadkach jest to proces wymagający zaangażowania specjalisty. Pompa ciepła jest często zintegrowana ze zbiornikiem, co pozwala zaoszczędzić wolną przestrzeń w kotłowni. Natomiast pompa ciepła monoblok, np. Shizen posiada wyłącznie jednostkę zewnętrzną, co jest jeszcze korzystniejszym rozwiązaniem.

Koszty

Obecnie ceny na rynku systemów grzewczych zmieniają się dynamicznie. Jeśli chodzi o koszt zakupy, to kotły na paliwo stałe wypadają korzystniej niż pompy ciepła. Warto zaznaczyć, że w przypadku urządzeń grzewczych nie należy się kierować jedynie ceną, którą przyjdzie nam zapłacić za urządzenie. Kluczowy dla rentowności inwestycji jest koszt eksploatacji. W tym przypadku pompa ciepła jest zdecydowanie tańsza niż kocioł na paliwo stałe. W niektórych przypadkach koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą pompy ciepła może być nawet dwukrotnie niższy, niż stosując kocioł na ekogroszek bądź pellet. W taki sposób wyższa cena zakupu zaczyna odgrywać marginalną rolę. Dlaczego? Otóż koszt inwestycji w pompę ciepła zwróci się znacznie szybciej. Do tego należy dodać duże wahania cen paliwa (pelletu i ekogroszku) oraz fakt, że w ostatnim czasie sprzedawcy mieli problemy z jego dostępnością.

Jaki jest koszt pompy ciepła? Kupując powietrzną pompę ciepła, musimy się liczyć z wydatkiem oscylującym między 30 a 40 tys. złotych (do domu jednorodzinnego), natomiast nowoczesny kocioł na pellet to wydatek rzędu 20 tys. złotych.

Ekologia

Coraz większa liczba klientów zwraca uwagę na ekologiczność źródła ciepła. Obecnie pompy ciepła pod tym względem nie mają sobie równych na rynku. Są to odnawialne źródła energii, które dzięki wysokiej sprawności produkują więcej energii, niż pobierają. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną pompa ciepła powietrze woda staje się urządzeniem zero emisyjnym, a całość wyprodukowanej energii pochodzi z odnawialnych źródeł.

Nowoczesne kotły na paliwo stałe nie przypominają już pamiętnych kopciuchów, jednak nadal ich emisyjność jest wyższa niż w przypadku powietrznej pompy ciepła. Wynika to z procesu spalania i związków wydzielanych w nim przez paliwo. Mimo to kotły piątej klasy spełniają współczesne normy dotyczące emisyjności źródeł ciepła.

Wspomniane normy są regularnie zaostrzane, co w przyszłości może skutkować koniecznością wymiany kotła na odnawialne źródło energii. Inwestując w pompę ciepła, mamy pewność, że będzie nam służyła przez wiele lat bez konieczności wymiany. Jest to z pewnością komfort, w który warto zainwestować.