Pompa zanurzeniowa: Co warto o niej wiedzieć?

Instalacje i systemy, z których korzystamy w naszych domach wymagają transportu różnych mediów. Jednym z nich jest woda. W zależności do rodzaju instalacji niezbędny może się okazać transport wody czystej (np. ze studni) lub brudnej (np. w przydomowej oczyszczalni ścieków). Urządzeniem, które umożliwia pompowanie i transport wody jest pompa zanurzeniowa. To pompa ciśnieniowa, której konstrukcja pozwala na pracę w warunkach pełnego zalania.

Pompa zanurzeniowa do wody czystej umożliwia dostarczanie cieczy na wysokość nawet 20 metrów od lustra wody. To pozwala na jej wykorzystanie do obsługi sieci hydraulicznych w nieruchomościach mieszkalnych i użytkowych. Z kolei pompa zanurzeniowa do wody brudnej umożliwia pompowanie cieczy w szambach oraz przydomowych oczyszczalniach ścieków.

Jak działa pompa zanurzeniowa?

Zasada działania pompy zanurzeniowej jest bardzo prosta. Kiedy silnik pracuje pompa zasysa wodę i tłoczy ją pod ciśnieniem przez wąż w wybrane miejsce. W ten sposób możemy korzystać z wody znajdującej się w zbiorniku lub opróżnić przydomowy basen. Duże znaczenie dla prawidłowej pracy pompy zanurzeniowej ma jej konstrukcja i jakość wykonania urządzenia.

Pompa pracuje w trudnych warunkach, przez cały czas jest zalana wodą. To oznacza, że jej konstrukcja musi być na tyle szczelna, żeby woda nie przedostawała się do silnika. W przeciwnym razie urządzenie ulegnie awarii. Znaczenie ma także to, na jakiej głębokości poniżej lustra wody będzie pracowało urządzenie.

Pompy zanurzeniowej nie należy utożsamiać z pompą głębinową. To dwa typy urządzeń, które różnią się od siebie pod względem konstrukcji, wydajności i możliwości zastosowań. Podczas gdy pompy głębinowe mogą pracować na głębokości sięgającej 50 metrów poniżej lustra wody, maksymalna głębokość pracy pompy zanurzeniowej wynosi 20 metrów.

Rodzaje pomp zanurzeniowych

Pompy zanurzeniowe charakteryzują się bardzo szerokim zastosowaniem. W zależności od konstrukcji mogą być wykorzystywane do pompowania:

  • wody brudnej lub ścieków,
  • wody czystej.

To pozwala na ich zastosowanie w:

  • studniach,
  • oczyszczalniach biologicznych,
  • przepompowniach ścieków,
  • systemach kanalizacji ciśnieniowej,
  • przemyśle,
  • rolnictwie,
  • przedsiębiorstwach komunalnych.

Urządzenia te są również powszechnie wykorzystywane w przydomowych ogrodach. Dzięki pompie zanurzeniowej możesz m.in. efektywnie wykorzystywać zgromadzoną deszczówkę do podlewania ogrodu.