Popularny prysznic walk in – zalety i wady

Nowoczesne łazienki w mieszkaniach w blokach, apartamentach, ale i w domkach jednorodzinnych, coraz częściej wyposażane są w tzw. prysznic walk in. Część architektów zachwyca się takim rozwiązaniem, podobnie jak i większość właścicieli domów, w których taka opcja została zamontowana, a część wręcz przeciwnie. Skąd wynikają takie rozbieżności i jakie korzyści, a jakie minusy niesie za sobą to rozwiązanie?

Prysznic walk in – zalety warte uwagi!

Podstawowymi zaletami pryszniców tego typu jest ich minimalizm i wygoda korzystania w nich z łazienki. Prysznic nie posiada brodzika – jest nim po prostu posadzka, w której pod kaflami znajduje się odpływ wody, więc osoby starsze i dzieci, które mogą mieć problemy z przekraczaniem progu brodzika, tu nie będą miały tego wyzwania. Dużo większe bezpieczeństwo i komfort kąpieli plus kabina np. z tafli szkła czy tworzywa sztucznego – zamontowana bezpośrednio w ścianie, zwiększa przestrzeń miejsca na prysznic, nawet w małych łazienkach. Jest szeroka, wygodna i daje duże pole do wzięcia prysznic nie tylko przez jedną, ale nawet dwie osoby jednocześnie.

Kolejne zalety to prostota czyszczenia kabiny – nie ma tu żadnych zakamarków, ani trudno dostępnych miejsc, co sprawia, że mycie ścianek zajmuje mniej czasu i jest dokładniejsze. Dodatkowo wykorzystanie tzw. powłoki polimerowej pozwoli na dłuższe utrzymanie ścianek w czystości i jeszcze prostsze zmywanie z nich śladów po wodzie. Plusem jest również prosta konstrukcja takiej kabiny, wpływająca wprost na jej trwałość i solidność. Zamontowana zgodnie ze sztuką raz – będzie służyć w łazience przez długie lata.

Wady rozwiązania walk in

Wśród wad pryszniców montowanych jak walk in wymienia się przede wszystkim konieczność odpowiedniego przygotowania posadzki oraz wrażenie większego chłodu podczas branego prysznica. Jeśli chodzi o posadzkę – wymagane jest jej wypoziomowanie, czyli trzeba nastawić się na kucie i wybór właściwego fachowca. Źle wypoziomowana posadzka może sprawić, że woda nie będzie właściwie spływała do odpływu, a to może doprowadzić do rozpłynięcia się jej po łazience. Z kolei wrażenie chłodu wynika z tego, że otwarta kabina słabiej trzyma ciepło wewnątrz miejsca, w którym bierze się prysznic i roznosi je po całej łazience. Tu rozwiązaniem jest po prostu dobre, łazienkowe ogrzewanie.

Dodatkowo, część osób zwraca uwagę na to, że przy prysznicach walk in konieczne jest sprawdzenie działania wentylacji w łazience. Żeby dobrze odprowadzać parę unoszącą się we wnętrzu, wentylacja musi działać idealnie.