Prawidłowe segregacje śmieci – to warto wiedzieć!

W ostatnich latach coraz więcej mówi się w Polsce o potrzebie segregowania odpadów. Liczne kampanie reklamowe i informacyjne sprawiają, że rośnie liczba osób, które rozumieją już, po co się to robi i jakie są korzyści dzielenia śmieci na różne pojemniki. Od czego jednak zacząć sortowanie odpadów i jaką wiedzę powinniśmy tutaj posiadać? Co wolno, a czego nie? Jakie jest znaczenie takiego działania dla nas samych, naszych dzieci i całej planety?

Dlaczego warto segregować odpady?

Podstawą do segregowania odpadów zgodnie z nowoczesnymi normami, jest światowa chęć zmniejszenia produkcji szkodliwych odpadów, które zagrażają naszemu codziennemu życiu oraz uświadomienie społeczeństwu, jak wiele tracimy, rzucając śmieci różnego typu tam, gdzie popadnie. O segregacje śmieci walczą dziś zarówno organizacje prywatne, charytatywne, jak i rządy coraz większej liczby państw, które już wiedzą, że po pierwsze nadmiar nierozsądnie wyrzucanych śmieci np. do oceanów, lasów czy nawet na ścieżki miejskie, może powodować drastyczny wpływ na środowisko, a po drugie, zdają sobie sprawę z tego, że na naszej planecie miejsca do przechowywania śmieci jest coraz mniej. Jeśli wspólnie nie zaczniemy dbać o to, by odpady przetwarzać, zamiast bezmyślnie je wyrzucać, to któregoś dnia może się okazać, że zabiją nas (dosłownie!) własne śmieci.

Początkiem segregowania odpadów i przygotowania ich do przetwarzania (coś nowego z czegoś starego!) jest właściwe sortowanie odpadów do odpowiednich kubłów, skąd później są one zabierane do składów śmieci i tam dzielone na to, z czego coś jeszcze człowiek może zrobić i na to, co do ponownego użycia się już nie nadaje.

Pojemniki na segregacje śmieci

Istnieje pięć podstawowych pojemników, do których powinniśmy wrzucać konkretne typy śmieci.

  • Szkło (kubły zielone) – na butelki, słoiki, szklane opakowania
  • Papier (worki lub kubły niebieskie) – na opakowania z papieru i kartonu, zeszyty, książki, gazety
  • BIO (pojemniki brązowe) – na odpady organiczne, skoszoną trawę, resztki jedzenia, liście
  • Tworzywa sztuczne i metale (pojemniki żółte) – na plastikowe butelki po napojach, folie aluminiowe, metale kolorowe, aluminium, kapsle i zakrętki
  • Śmieci zmieszane (kubły czarne) – wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu

Aktualna w Polsce ustawa o segregowaniu odpadów obowiązuje już od kilku lat, dlatego warto pamiętać, że wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, należy posiadać każdy z w/w pojemników i wrzucać do niego śmieci zgodnie z przeznaczeniem. To proste działanie pozwoli nam wszystkim żyć na czystszej, zdrowszej i lepszej planecie, która dzięki przetwarzaniu tego, co jeszcze przetworzyć można, będzie miała również więcej miejsca dla nas samych i dla przyszłych pokoleń